La Botoşani vine din nou Universitatea Craiova

Written on:November 19, 2017

În cadrul etapei a XVIII-a, disputată la finele săptămânii trecute, FC Botoşani a evoluat la Poli Timişoara unde, pe un stadion de peste 31.000 de locuri, au fost doar aproximativ 300 de spectatori. Iată lotul botoşănean utilizat de antrenorul Costel Enache în partida cu bănăţenii: Cobrea – Unguruşan, Burcă, G. Miron, Muşat, Tincu, Bordeianu , M. Roman (min.78 Chitoşcă), Moruţan, L. Buş (min.88 Rodriguez),  D. Popa (min.56 Tîrnovan). Gazdele au deschis scorul în min. 23 prin Bîrnoi, 1-0 fiind şi rezultatul consemnat la pauză. În partea secundă a jocului Mihai Roman (foto) reuşeşte golul egalizator în min.55, 1-1 fiind scorul final al unui meci modest în care spectacolul fotbalistic a lăsat de dorit. ”Am văzut un joc diferit în cele două reprize, am intrat greu în joc, n-am avut acea atitudine de care noi mereu amintim, dar repriza a doua ne-am revenit acolo unde cred că ar trebui să fim la fiecare meci. Avem o perioadă bună şi suntem consecvenţi în rezultate, cred că ăsta e câştigul din jocul de azi. E un punct care ne dă încredere, ne mai aduce un pic de linişte în lupta pentru care suntem implicaţi şi până la urmă cred că trebuie să fim mulţumiţi cu un punct”, avea să declare la final de joc Costel Enache, tehnicianul celor de la FC Botoşani. În urma acestui rezultat echipa botoşăneană se menţine în plutonul fruntaş al clasamentului Ligii I, iar înaintea disputării partidei FC Voluntari – Viitorul Constanţa, meci jucat după închiderea ediţiei ziarului, FC Botoşani se afla pe locul 4 cu 32 de puncte, golaveraj 24-15. În etapa următoare, cu nr.19, FC Botoşani va juca în faţa propriilor suporteri, vineri 24 noiembrie de la ora 20.45, în compania celor de la CS Universitatea Craiova. (G.B.)