Invincibilitatea botoșăneană s-a năruit în Cetatea Băniei

Written on:November 2, 2014

bt fotbalMuică, nu a fost să mai fie un rezultat bun pentru FC Botoşani. Pentru că taman în etapa nr. 13, număr cu ghinion!, echipa botoşăneană şi-a terminat invincibilitatea păstrată vreme de vreo şase etape şi a cedat în favoarea prazului oltenesc. Pentru că ai lor, adică oltenii, chiar fură “neam de piatră”, vorba menestrelului Tudor Gheorghe. Scorul a fost deschis de CS Universitatea Craiova, în urma golului marcat de Băluţă în min. 28. După vreo patru minute, centralul partidei a dat penalty pentru botoşăneni, după ce ciocolatiul Ngadeu fuseseră oleacă tăvălit pe jos în careu de către un oltean mai vânjos, aşa ca din sămânţa lui nea Mărin. Lovitura a fost executată cu precizie de Gabriel Vaşvari care a stabilit şi rezultatul la pauză, 1-1. În partea a doua a jocului FC Botoşani a rămas în zece jucători, în urma eliminării lui Ngadeu, iar în min. 71 Brandan execută perfect o pălitură liberă de pe la vreo 25 de metri şi aduce trei puncte de aur în Cetatea Băniei. Pentru confruntarea cu craiovenii, antrenorul Leo Grozavu a rulat următorul lot botoşănean: Lazăr, Homei, Ngadeu, Tincu, Acsinte, Fulop, Vaşvari, Croitoru, Ivanovici (min. 66 Danci), Hadnagy (min. 56 Oltean), Quenten. Lucru bun pentru echipa moldavă este că şi în urma înfrângerii FC Botoşani a rămas pe locul 7 al clasamentului, cu 21 de puncte, golaveraj 18-18. Iar în etapa a XIV a la Botoşani vine CFR Cluj, echipă cu care botoșănenii au remizat, 0-0, la debutul pe prima scenă fotbalistică a României. (Gabriel BALAŞA)