Între două partide de campionat, FC Botoşani joacă primul meci din semifinalele Cupei României

Written on:April 16, 2018

La finele săptămânii trecute, FC Botoșani a jucat un meci amical împotriva formației de Liga a treia Bucovina Rădăuți. Echipa botoşăneană s-a impus cu scorul de 4-0 într-un meci în care  antrenorul Costel Enache a rulat aproape tot lotul. Pentru început, FC Botoşani a început cu: Pap – Dumitraș, Plămadă, Miron, Mușat, Tincu, Cucu, Golofca (Piftor), Fulop, Serediuc, Axente. Deşi au avut câteva ocazii bune de a marca, golul a venit abia în min.43 când Andrei Dumitraș a executat o lovitură liberă din marginea careului şi a trimis mingea în vinclu, iar după 45 de minute scorul a fost 1-0. La pauză, antrenorul Enache a făcut mai multe schimbări, începând repriza secundă cu: Cobrea –  Ungurușan (Chitoșcă), Miron, Burcă, Acsinte, Rodriguez, Oaidă, Moruțan, Achim, Piftor, Hazazi. În debutul reprizei a doua, FC Botoșani a majorat scorul prin juniorul Alex Piftor care a marcat după o acțiune prelungită de atac. La FC Botoșani a debutat Naif Hazazi, un atacant de 29 de ani venit din Arabia Saudită. Pe finalul partidei, sauditul i-a pasat lui Chitoșcă iar acesta a marcat din careul mic. În minutul 90, Hazazi a marcat pentru 4-0. Pentru FC Botoșani va urma o săptămână foarte încărcată, cu două meciuri de campionat și turul semifinalei Cupei României cu CSU Craiova, meci ce se va juca joi 19 aprilie de la ora 20.30. Antrenorul Costel Enache spune că are soluții pentru a aborda toate cele trei partide, dar prioritară este cea cu Poli Timișoara care  se joacă luni 16 aprilie seara, după închiderea ediţiei ziarului. Înaintea meciului cu bănăţenii, antrenorul Costel Enache a spus: „Sperăm să venim bucuroși, încrezători și cu perspective frumoase. Ne așteaptă o săptămână incredibilă, luni la Timișoara, joi la Craiova și luni iar la Botoșani. Nu este chiar confortabil dar nu trebuie să ne găsim scuze, ci să abordăm jocurile cu încredere și să scoatem ceea ce ne-am propus. Fiecare meci este foarte important pentru noi, avem soluții pentru a acoperi ambele competiții. Ar fi penibil să ne plângem că s-au agloemerat jocurile. Jucătorii își doresc să aibă cât mai multe jocuri iar noi ne-am dorit să ajungem într-o fază superioară a Cupei României, cu riscul de a aglomera programul. Suntem pregătiți și vom face față cu brio în ambele. Mintea mea stă la meciul cu Timișoara chiar dacă jocul de la Craiova pare mai important. Vreau să-mi fac evaluări după jocul de la Timișoara, ce probleme au apărut. Jucătorii pot avea perioade ma puțin inspirate. Meciul de la Timișoara va fi un reper pentru meciul de la Craiova”. (Gabriel BALAŞA)