Intoxicaţie cu gaz pe Municipalul botoşănean

Written on:July 28, 2014

fc botosani fotbalisti copyDebut dezastruos pentru FC Botoşani în prima etapă a ediţiei 2014 – 2015 din cadrul Ligii I de fotbal chiar în faţa propriilor suporteri. Cu achiziţii lăudate pe la conferinţele de presă, echipa botoşăneană a întâlnit pe Gaz Metan Mediaş, formaţia de la care în ultima ediţie de campionat FC Botoşani a luat patru puncte, trei la Mediaş şi unul pe Municipalul botoşănean. Dar, nu-i aşa?, nici un meci nu seamănă cu altul, vorbă de duh moştenită de la bătrânii cronicari ai futbolului românesc. Nici bine nu se aşezaseră jucătorii botoşăneni în ghete, că o centrare venită în minutul doi de pe partea dreaptă a adus deschiderea golului de către oaspeţi. Todea s-a înălţat frumos şi a trimis plasat cu capul în dreapta portarului Lazar, scor 0-1. După care a început goanna echipei gazdă după egalare. Abia în min. 28 se formează o primă încercare când Hadnagy trimite mingea cu capul în transversala porţii oaspete, pentru ca în ultimul minut al primei reprize Ianc să rateze o nouă ocazie de egalare din doar şapte metri. La şapte minute de la realuarea reprizei a doua, centralul partidei arată punctul cu var, indicând penalty pentru Gaz Metan în urma unui henţ în careu comis de camerunezul Ngadeu. Drept pentru care ciocolatiul jucător vede şi al doilea galben şi este trimis la vestiare, lăsând pe FC Botoşani în zece jucători. Penalty-ul este executat impecabil de către Tahar care ridică scorul la 2-0 pentru Mediaş. Prin min. 78 Fulop şutează frumos de la 25 de metri dar, ghinion, mingea se izbeşte în bara porţii oaspete. În min. 88 oaspeţii realizează un contraatac spectaculos şi Figliomeni ridică scorul la un rezultat de neprezentare pentru FC Botoşani. În minutele de prelungiri Batin iroseşte şansa golului de onoare, în urma unui şut din interiorul careului. Scor final FC Botoşani – Gaz Metan Mediaş 0-3, o intoxicaţie nemiloasă cu gaz pentru botoşăneni care s-au crezut învingători înaintea meciului. Fluierături, apostrofări a le publicului către jucători şi antrenorul Leo Grozavu au fost ingredientele unui final de partidă ruşinoase în care tehnicianul botoşănean a rulat următorul lot: Lazar, Acsinte, Ngadeu, Oltean, Homei, Croitoru (min.63 Tincu), Vaşvari, Ianc, Fulop, Hadnagy (min. 46 Batin), Quenten (min. 75 Ivanovici). ”Unde am greși, am greșit cu toții. Începutul a fost unul dificil, am început cu 0 – 1. A fost un șoc prea mare, s-au resimțit băieții apoi în teren am avut prea puține atacuri coerente, multă precipitare, am avut câteva momente în care puteam să revenim în joc, ocazii, au ratat, dar acesta este fotbalul. Am avut două bare iar la golul trei cred că a fost o ușoară poziție de ofsaid. Oricum nu arbitrajul nu a influențat rezultatul care a fost dezamăgitor. Eu mi-l asum, am crezut foarte mult că suntem pregătiți pentru noul sezon. Publicul poate să reproșeze mult, din punctul meu de vedere Ngadeu este un fundaș bun și el va demonstra pe parcursul campionatului că este un fundaș central foarte bun. Dar atât timp cât aruncăm cu pietre este dificil. Oamenii trebuie să aibă răbdare. Am mai spus-o, echipa care este la acest moment este mai puternică decât cea din iarnă, dar sigur e nevoie de puțin timp. Rezultatul nu ne lasă să spunem că este altfel, trebuie să avem răbdare. Când pierzi cu 0 – 3 acasă, ce jucător să te mulțumească? Eu cred că echipa are potențial peste ce a arătat astăzi. De noi depinde să ne remontăm, nu este ușor, urmează două partide foarte dificile împotriva unor adversare care se bat pentru campionat, aștept o reacție din partea jucătorilor”, a declarat dezamăgit Leo Grozavu la finalul partied.Dinspre conducerea clubului botoșănean, doar Cornel Șfaițer și-a asumat bărbătește să dea ochii cu mass media. „Nu numai un debut urât, un 0 – 3 usturător, ceea ce n-am avut parte sezonul trecut, când am dat piept în prima etapă cu CFR-ul. Din păcate astăzi a fost un debut ruşinos pentru noi. E adevărat, jocurile amicale ne-au dat mare încredere, dar eu am fost conştient şi le-am şi spus că nu vor avea un meci uşor cu Gaz Metan. Au avut încredere în ei, dar nu poţi să ai meciul câştigat de la vestiar. Din păcate, astăzi ei au considerat că meciul e câştigat înainte de a începe. Meciurile amicale nu se compară cu cele oficiale. Ei au considerat că meciul este câştigat înainte de a începe. Dacă marcam noi în secunda 40 probabil altul era deznod. Am luat acel gol… Am avut încredere în jucătorii străini, dar tracul… Nu sunt jucători maturi. Nu asta este valoarea lor. Am încredere că vom arăta altfel în meciurile cu Petrolul şi Astra. Am creat condiţii pentru cantonament, echipament… Felicit galeria care a încurajat echipa tot meciul. Cu excepţia lui Acsinte, toţi m-au dezamăgit. Din păcate, echipa a rămas datoare”, a spus Cornel Şfaiţer. Iar, ca o opinie personală, fără a dori să mai torn gaz pe un foc botoşănean deja încins, să nu se mire nimeni dintre botoşăneni dacă după primele patru etape FC Botoşani nu avea avea nici un punct în clasament. Pentru că meciurile viitoare, în deplasare cu Petrolul, acasă cu Astra şi iar în deplasare cu Oţelul sunt al naibii de grele. Personal am mare încredere în Leo Grozavu că va trage concluzii şi va aşeza altfel echipa în teren. Dar trebuie olecuţică de răbdare, chiar olecuţică mai multă răbdare pentru că fotbalul începutului de mileniu trei înseamnă ştiinţă. Şi, la urma urmei, o înfrângere cu 0-3 pe teren propriu nu e chiar o tragedie, ci mai degrabă o chestiune de luare aminte. Tragedie a fost acel 1-7 încasat de Brazilia de la nemţi la Campionatul mondial. (Gabriel BALAŞA)