În meciuri amicale, FC Botoşani i-a învins pe „piticii” din Miroslava şi Suceava

Written on:March 26, 2017

Profitând de pauza competiţională, cauzată de disputarea partidei România – Danemarca din preliminariile CM Fotbal Rusia 2018, moldovenii de la FC Botoşani au disputat săptămâna trecută două meciuri amicale. Cu alţi moldoveni, dar mai slabi ca botoşănenii, aşa ca să-şi îmbunătăţească fc Botoşani palmaresul victoriilor… Prima confruntare tovărăşească, disputată miercuri 22 martie, s-a produs în judeţul Iaşi cu Ştiinţa Miroslava, echipă aflată pe locul 3 în Liga a treia. FC Botoşani a câştigat cu 2-1 (2-1), într-o partidă în care tehnicianul Leo Grozavu a mizat pe fotbaliştii care au evoluat mai puţin în jocurile din campioant dar și pe fundașul Florin Plămadă, jucător care a revenit pe teren după accidentarea suferită la sfârșitul anului trecut. Iată echipa de start trimisă în teren Avram – Patache , Plămadă, Tincu, Popovici, Cârstocea, Juncănaru, Corban, Bobuţan, Târnovan şi L. Fulop. Partida a fost una spectaculoasă, jocul fiind unul deschis cu multe faze de ambele părţi. După ce au fost conduşi,  în urma golului marcat de Nemțanu, botoşănenii au revenit în joc şi au tranşat partida în favoarea lor graţie goluruilor marcate de Popovici şi Corban, rezultatul înregistrat la pauză fiind şi cel final, 2-1. După care, vineri 24 martie, FC Botoșani a disputat pe Municipalul botoşănean al doilea amical contra vecinilor de la Foresta Suceava, formație aflată pe locul 12 în Liga 2. Elevii lui Leo Grozavu au câștigat cu scorul de 3-0 (1-0). Pentru partida cu forestierii suceveni, antrenorul Leo Grozavu a trimis în teren următorul „unsprezece”: Cobrea – Patache, Burcă, Tincu, Muşat, Bordeianu, Fulop, Vaşvari,  Golofca, Elek şi Buş. FC Botoşani a deschis scorul în min. 10 prin Gabriel Vașvari din penalty, după ce Elek a fost faultat în suprafața de pedeapsă de către Hânțescu. Peste șapte minute, Lorand Fulop a trecut pe lângă gol, însă după ce a intrat în careu, a șutat la colțul lung, puțin pe lângă poartă. Cu patru minute înainte de pauză, Bordeianu a ratat și el o ocazie mare de gol, trimițând peste poartă mingea primită de la Golofca. În a doua repriză Leo Grozavu a schimbat aproape toată echipa și i-a trimis în teren pe: Albut, Popovici, Burcă, Cucu, Tincu, Cârstocea, Endrick, Juncănaru, Hergheligiu şi Kuku. Pe finalul partidei Popovici a marcat pentru 2-0 cu ajutorul portarului sucevean, printr-un șut de la marginea careului în minutul 91, iar trei minute mai târziu Juncănaru a stabilit scorul final printr-un superb lob în urma unui contraatac. După relaxarea din amicale pentru FC Botoşani urmează două partide oficiale consecutive pe teren propriu, în cadrul turneului play out. Astfel, vineri 31 martie la Botoşani va veni ASA Târgu Mureș, meci programat de la ora 20:30, iar miercuri 5 aprilie, de la ora 16.00 se va juca FC Botoşani – FC Voluntari. Iată şi clasamentul play out după primele două etape: 1. Gaz Metan Mediaş 24 puncte (golaveraj 2-0), 2. Poli Iaşi 19 (3-1), 3. FC Botoşani 17 (1-2), 4. FC Voluntari 16 (1-2), 5. Poli Timişoara 13 (3-1), 6. Concordia Chiajna 13 (2-5), 7. Pandurii Tg. Jiu 12 (1-1), 8. ASA Tg. Mureş 9 (2-3). (Gabriel BALAŞA)