În Liga a doua – Seria I, Lanterna roșie a dărâmat Farul din Constanța

Written on:October 12, 2014

bt dorohoi fotbalistiSpectacol total sâmbătă 11 octombrie pe stadionul 1 Mai din Dorohoi la partida etapei a VII a dintre FCM Dorohoi și Farul Constanța. Din păcate doar vreo 300 de spectatori au fost prezenți la ceea ce avea să fie un meci istoric, adică prima victorie a dorohoienilor în eşalonul secund al fotbalului românesc, succes care a dus la părăsirea de către echipa antrenată de Vespazian Colban a poziţiei de „lanterna roşie” a clasamentului Seriei I. Partida debutează alert şi în min. 6 oaspeţii îşi trec în cont prima fază periculoasă a partidei. Urmează un soi de bufa – bufa din partea ambelor formaţii pentru ca în min. 33 să se producă deschiderea scorului. În urma unei faze consistente de atac, Mara Orăşanu şutează plasat din apropierea careului constănţean şi ridică în picioare tribunele, 1-0 pentru FCM Dorohoi. Jucătorii constănţeni nu se regăsesc, primesc două cartonaşe galbene în primele 30 de minute pentru durităţi şi sunt fluieraţi copios de spectatori. În min. 37 Eduard Sandu marchează din interiorul careului, în urma unei centrări de partea dreaptă şi gazdele conduc cu 2-0. Cu trei minute înainte de finalul primelor 45 de minute de joc show-ul avea să fie total la Dorohoi: Robert Grumezescu ridică scorul la 3-0 în urma unei faze superbe de atac iar Farul intră la apă în întregime, nu înainte ca în min. 45 portarul dorohoian Listaru să aibă o intervenţie de zile mari. Debutul reprizei secunde este controlată tot de dorohoieni, ce par a fi „renăscut din propria-i cenuşă ca pasărea Phoenix” şi în min. 55 centralul partidei acordă penalty pentru gazde în urma unui presupus fault al portarului constănţean asupra lui Vrabie. Lovitura este executată visător de Eduard Sandu care trimite puternic mingea în bara din stânga portarului, ratând astfel majorarea rezultatului de pe tabela de marcaj. Finalul meciului este incendiar pentru că în min. 78 constănţenii reduc din handicap în urma golului marcat de Ciobanu cu capul, în urma executării unui corner de pe partea dreaptă. Datorită deselor întreruperi ale jocului, arbitrul de rezervă arată cinci minute infernale de prelungire, iar în minutul 95 centralul indică penalty pentru Farul în urma unui henţ infantil comis de defensiva dorohoiană. Lovitura este executată cu precizie de Neagoe care stabileşte scorul final, FCM Dorohoi – Farul Constanţa 3-2 iar bucuria obţinerii primei victorii este de nedescris în tribune şi pe banca tehnică a dorohoienilor. Iată și echipa câștigătoare rulată de tehnicianul Vespazian Colban: Listaru, Vlaicu, Cososchi, G. Luca, Lumaicu, Orăşanu (cpt.), Ghiviziu, Vrabie, Pavăl, E. Sandu (min. 84 Tudorache), Grumezescu (min. 92 Barabaș). „A fost o victorie clară, cu ocazii foarte multe, cu 11 metri ratat, cu echipa FCM Dorohoi care cred că uşor, uşor o să ajungem acolo unde ne este locul. Noi am jucat foarte bine astăzi, eu sunt mulţumit, aşa cum am mai declarat, uşor, uşor o să se vadă construcţia noastră. Mulţumesc la toată lumea care a făcut eforturi, antrenorilor, jucătorilor, nu vreau să remarc pe cineva anume. Emoţii am avut toată viaţa, de când m-am născut până acum, în toate domeniile, pentru că fără emoţii nu pot să trec prin viaţă. Am avut emoţii pentru că este echipa care am construit-o, în care băgăm bani, de unde mănâncă aceşti sportivi şi este normal să îşi dorească şi ei să câştige. Erau căzuţi psihic. Când pornesc la un drum pun suflet, pun viaţa mea, pun inima mea pentru că vreau să construiesc, să lucrez cu oameni, să trăiesc cu oameni şi nu vreau să se interpreteze că aş lua ceva de la fotbal sau nu ştiu ce”, a spus modest la finalul partidei finanțatorul Victor Mihalachi. De pe banca tehnică, antrenorul Vespazian Colban a declarat: „E un meci câştigat. Mă bucur pentru acest lucru. O victorie chinuită chiar dacă la pauză scorul era net favorabil nouă. Totul se câştig foarte greu. Trebuie să beneficiem şi de noroc. Am avut 15 minute foarte bune. În schimb, avem căderi fizice în repriza a doua. Nu prea avem variante pe bancă. Mă bucur pentru victorie pentru că dă încredere jucătorilor. În penultimul meci, cel jucat la Gloria Buzău, am luat două goluri din poziție de offside. Pentru că suntem o echipă mică suntem furați în deplasare. Nu este normal ce s-a întâmplat la Buzău unde în cabina arbitrilor au intrat persoane care nu aveau ce să caute acolo. Ca să câştigăm un meci ne trebuie un plus de dăruire şi noroc. Şase jucători din lotul cu care am promovat în Liga a doua nu mai sunt la echipă. Meciul cu ACS Berceni din etapa viitoare va fi foarte greu şi suntem conştienţi de acest lucru. Sper într-o susţinere a publicului şi într-o concentrare pozitivă a jucătorilor mei, măcar cum a fost azi, în partida cu Farul Constanţa”. Iată şi celelalte rezultate ale etapei a VII a din Seria I: ACS Berceni – Rapid CFR Suceava 3-2, Unirea Slobozia – SC Bacău 1-0, CS Baloteşti – Academica Argeş 2-3, Săgeata Năvodari – FC Voluntari 0-2 şi CF Brăila – Gloria Buzău 0-2. În urma acestor scoruri, primele patru locuri sunt ocupate de: 1. Academica Argeş 16 puncte (golaveraj 13-5), 2. FC Voluntari 15 (18-5), 3. Săgeata Năvodari 13 (8-9), 4. Rapid CFR Suceava 12 (13-8), în timp ce pe ultimele două locuri, 11 respectiv 12, se află FCM Dorohoi 4 (5-18) şi CS Baloteşti 2 (7-15). Menţionăm că etapa a VIII a se va disputa miercuri 15 octombrie, de la ora 15.00, după următorul program: SC Bacău – Rapid CFR Suceava, Academica Argeş – Unirea Slobozia, FC Voluntari – CS Baloteşti, Gloria Buzău – Săgeata Năvodari, Farul Constanţa – CF Brăila şi FCM Dorohoi – ACS Berceni. (Gabriel BALAŞA)