În Liga 2, Foresta Suceava a învins liderul

Written on:September 13, 2016

fotbal-cetatea-bucovinaLa sfârşitul săptămânii trecute s-au disputat partidele etapei a VI a din Liga a doua, eşalon ce are din acest an o singură serie. La Suceava, echipa locală Foresta a obţinut o victorie importantă taman în faţa liderului, respectiv Chindia Târgovişte. Scorul a fost deschis de gazde, autor B. Rusu în min.4, iar în min.26 M. Matei a majorat rezultatul la 2-0, în urma transformării unei lovituri de la 11 metri. Scorul la pauză, 2-1, a fost stabilit în ultimul minut al primei reprize când  oaspeţii au redus din handicap în urma golului marcat din penalty de Honciu. Partea a doua a jocului aparţine sucevenilor care în min.86 reuşesc un noul gol prin Bujor, 3-1 pentru Foresta Suceava fiind şi scorul final. Cu menţiunea că în etapa viitoare, cu nr.7, forestierii se vor deplasa, sâmbătă 17 septembrie, la CSM Râmnicu Vâlcea, iată şi celelalte rezultate din etapa a VI a: FC Braşov – UTA Bătrâna Doamnă 3-2, Metalul Reşiţa – CS Baloteşti 2-1, CS Mioveni – ASU Poli Timişoara 3-0, Şoimii Pâncota – Unirea Tărlungeni 1-4, Luceafărul Oradea – Dunărea Călăraşi 1-1, CS Afumaţi – Olimpia Satu Mare 3-0, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Juventus Bucureşti 0-0, Dacia Unirea Brăila – ACS Berceni 4-1 şi Academica Clinceni – CSM Râmnicu Vâlcea. În clasament primele zece locuri sunt ocupate de: 1. Chindia Târgovişte 15 puncte (golaveraj 12-6), 2. FC Braşov 14 (11-5), 3. Juventus Bucureşti 13 (25-2), 4. Dacia U Brăila 13 (13-7), 5. Foresta Suceava 12 (12-10), 6. Sepsi Sfântu Gheorghe 11 (14-4), 7. UTA Bătrâna Doamnă 11 (10-5), 8. CS Mioveni 11 (6-4), 9. CS Afumaţi 10 (23-6), 10. Olimpia Satu Mare 10 (16-5). Pe ultimele două locuri, respectiv 19 şi 20 se află, fără nici un punct, ACS Berceni şi Şoimii Pâncota, „lanterna roşie” având un golaveraj dezastruos, 1-56! (G.B.)