În Cupa Ligii, FC Botoșani out, Oțelul Galați merge mai departe

Written on:July 20, 2014

fotbal bt leo grozavu corn copyEtapa optimilor de finală a primei ediţii a Cupei Ligii la fotbal a fost deschisă de partida Viitorul Constanţa – FC Botoşani, meci jucat vineri 18 iulie pe legendarul gazon al stadionului Giuleşti. Botoşănenii au dechis scorul prin Hadnagy în min. 20 pentru ca Viitorul să egaleze în min. 38 prin Mitriţă, 1-1 fiind rezultatul înregistrat la pauză. În min. 64 centralul partidei acordă penalty pentru constănţeni în urma unui fault clar în suprafaţa de pedeapsă. Lovitura este executată de Daminuţă, portarul Lazar apără, dar centralul dictează supefiant repetarea loviturii. A doua oara Daminuţă nu mai greşeşte şi aduce pe Viitorul în avantaj. În min. 72 Fulop înscrie un eurogol de la 16 metri şi restabileşte egalitatea pe tabela de scor. 2-2 a fost rezultatul după primele 90 de minute şi meciul a intrat în prelungiri. În min. 93 Patache deviază nefericit mingea în poarta lui Lazar, 3-2 pentru Viitorul. Când se părea că „zarurile au fost aruncate”, în ultimul minut al reprizelor de prelungiri, Acsinte reia în poartă o minge ricoşată din transversala porţii constănţene şi scorul devine 3-3 după 120 de minute de joc. Şi a urmat tragica loterie a penalty-urilor unde Fulop a trimis peste poartă iar Viitorul a punctat toate cele patru lovituri. Scor final, Viitorul Constanţa – FC Botoşani 8-6 iar botoşănenii se întorc acasă pentru a pregăti primul meci din campionat contra celor de la Gaz Metan Mediaş. Pentru meciul cu Viitorul Constanţa, FC Botoşani a jucat în următoarea formulă: Lazar, Patache, Tincu, Ghinga (min. 44 Oltean), Acsinte, Croitoru (min. 90 M. Bordeianu), Vaşvari, Ianc, Fulop, Hadnagy (min. 60 Batin), Ivanovici. „A fost un meci spectaculos cu 6 goluri marcate, cu 120 de minte jucate cu penalty-uri. Spectaculos pentru cei neutri, nu pentru noi, care am pierdut. S-a văzut că nici jucătorii noştri nu sunt experimentaţi, sunt abia la al doilea campionat. Cu Gaz Metan avem  o partidă dificilă, ca orice partidă din campionat, însă jucăm pe teren propriu, cu spectatorii alături de noi, şi sperăm să câştigăm. Ne propunem şi în acest campionat o clasare la fel ca anul trecut, însă se anunţă un sezon disputat, electrizant ca şi meciul de azi, atât la varf cât mai ales la retrogradare”, a spus Leo Grozavu. Dinspre conducerea clubului botoşănean, Cornel Şfaiţer, preşedintele executiv al FC Botoşani, a declarat: „A fost primul nostru meci oficial, însă să nu uităm că venim după o serie de victorii în meciurile de pregătire din stagiul din Austria. Sincer, mă așteptam la o altă atitudine. Am început foarte prost. În primele 6 minute, scorul putea fi 2-0 pentru ei, după care am echilibrat. În repriza a doua, am avut posesia pe ansamblu, dar n-am reușit să marcăm decât prin Fulop (scor 2-2). A urmat in prelungiri șutul lui Ivanovici si golul lui Acsinte (scor 3-3) si in total 6 goluri frumoase. Ghinga s-a accidentat și a fost nevoie să se facă schimbare, fundaș central cu fundaș central, Sergiu Oltean. Cât despre penalty-ul repetat, nu știu de ce s-a repetat lovitura de pedeapsă, nu am văzut, nu știu ce s-a petrecut. Referitor la arbitraj au fost greșeli, care au dezavantajat ambele echipe. Am crezut că în prelungiri vom tranșa jocul în favoarea noastră, fiind echipa mai experimentată, ne-am dozat a doua repriza  efortul, am marcat în prelungiri, dar am pierdut la loteria penalty-urilor. Fulop este un foarte bun executant al penalty-urilor, insa astazi a ratat, sper sa se revanseze în campionat. Îmi pare rău, îmi doream un drum cât mai lung în Cupa Ligii, insa din pacate am ratat acest obiectiv. Trebuie să tranșăm victoria în favoarea noastră în meciul cu Gaz Metan din campionat. Deocamdata nu avem ritm, dar sunt zile suficiente până pe 27 iulie, ca Leo să-i pregătească pe băieți pentru meciul cu Gazul şi să începem cu dreptul, adică cu trei puncte”. În a doua partidă a optimilor Cupei Ligii Astra Giurgiu a câştigat cu 4-1 în faţa celor de la FC Braşov. Tot pe iarba Giuleștiului s-a jucat și al treilea meci al optimilor Cupei Ligii, Rapid – Steaua. Eterna maltratată a fotbalului românesc, Rapid București, a pierdut la limită partida, scor 1-2, în fața campioanei României. Un alt meci al optimilor a fost Oțelul Galați – Ceahlăul Piatra Neamț, gălățenii câștigând la loteria penalty-urilor cu 3-2. Reamintim că vineri 25 iulie se va da startul pentru ediţia 2014 – 2015 a Ligii I de fotbal. Iată programul primei etape: Concordia Chiajna – Astra Giurgiu (vineri 25 iulie ora 18.30), CSU Craiova – Pandurii Tg. Jiu (vineri 25 iulie ora 21.00), ASA Tg. Mureş – U Cluj (sâmbătă 26 iulie ora 18.30), Rapid – Steaua (sâmbătă 26 iulie ora 21.00), FC Botoşani – Gaz Metan Mediaş (duminică 27 iulie ora 17.00), CFR Cluj – Ceahlăul Piatra Neamţ (duminică 27 iulie ora 19.00), FC Braşov – Petrolul Ploieşti (duminică 27 iulie ora 21.00), CSMS Iaşi – Viitorul Constanţa (luni 28 iulie ora 18.30) şi Dinamo – Oţelul Galaţi (luni 28 iulie ora 21.00).