În 2014, FC Botoşani va debuta la Săgeata Năvodari

Written on:February 16, 2014

FC Botosani copySăptămâna trecută, FC Botoşani a disputat în Antalya – Turcia ultimele patru partide de pregătire înaintea reluării campionatului Ligii I de fotbal. Luni 10 februarie, echipa botoşăneană, antrenată de Leo Grozavu, a reuşit prima victorie din Antalya contra echipei cehe FK Pribram. Scorul final a fost 2-0, reuşitele botoşănenilor fiind semnate de Istvan Fulop, în minutul 65 şi George Cârjan, în minutul 89. După care, marţi 11 februarie, FC Botoşani a terminat la egalitate, 2-2, un meci test disputat contra formaţiei maghiare Diosgyori. Elevii lui Leo Grozavu au condus cu 2-0, prin reuşitele lui Claudiu Codoban, minutul 12 şi George Cârjan, minutul 23, însă au fost egalaţi prin golurile marcate de unguri în minutele 86 şi 88. A urmat ziua de joi 13 februarie cu două partide amicale. Dimineaţa botoşănenii au pierdut cu 0-1 în faţa Rapidului de Bucureşti, golul giuleştenilor fiind marcat în min.20 de veteranul Daniel Pancu. După amiaza s-a dovedit de bun augur pentru FC Botoşani care a învins cu 3-1 (1-1), formaţia chineză Hangzhou Greentown, în ultimul meci de pregătire susţinut în cantonamentul din Antalya. Chinezii au deschis scorul în minutul 25 din penalty, însă echipa lui Leo Grozavu a egalitat în minutul 35 prin Aurimas Vertelis, preluând conducerea printr-un gol al acelşuiaşi jucător, în minutul 55.  Scorul final a fost stabilit de Vaşvari, în minutul 75. Antrenorul Grozavu a mizat pe.: Curileac – C. Dinu, Ivanovs, Oltean, Acsinte – Codoban, Vașvari, Croitoru – Fulop, Hadnagy, Vertelis.  FC Botoşani a revenit sâmbătă acasă, urmând să pregătească primul meci oficial din acest an, cel de pe 21 februarie, în deplasare cu Săgeata Năvodari. Botoşănenii vor relua campionatul Ligii I de pe locul 12 şi, vorba regelui Hagi, să dea Dumnezeu să fie bine, ca să nu fie rău… (Gabriel BALAŞA)