Fotbal în Moldova

Written on:March 16, 2015

Ieşenii confirmă forma bună-4 victorii în 4 etape

CSMS Iaşi-Astra Giurgiu 1-0

CSMS Iasi Astra GiurgiuÎn prima partida a zilei de duminică, în Liga 1, CSMS Iaşi a învins-o pe Astra Giurgiu, în Copou, ajungând la al patrulea meci câştigat în retur din tot atâtea etape disputate. În plus, echipa lui Nicolo Napoli continuă să rămână fără gol primit în această parte secundă a campionatului.

Aflată pe penultima poziţie la finalului turului, CSMS Iaşi a urcat până pe locul opt după acest succes, ajungând la 24 de puncte. Practic, moldovenilor le-au fost suficiente primele patru etape din retur pentru a obţine acelaşi număr de puncte pe care le-au obţinut în prima jumătate a sezonului. În acest moment, formaţia din Copou are un avans de patru puncte faţă de Gaz Metan Mediaş, echipă ce ocupă primul loc retrogradabil.

De menţionat şi faptul că a fost prima victorie pentru ieşeni în duelurile cu giurgiuvenii, după ce Astra a câştigat precedentele trei meciuri directe.

A început meciul de la Iaşi cu formaţia Astra în atac. Giurgiuvenii au încercat să pună presiune pe gazde însă nu le-a prea ieşit. Aerele de Giurgiu, acolo unde câinii latră permanent, s-au viciat în capitala Moldovei. Budescu şi Chiţu au încercat două faze mai periculoase la poarta gazdelor însă n-au reuşit să finalizeze. La jumătatea primei reprize ostilităţile nu erau decise. Astra încerca să atace, dar fără să-şi creeze faze periculoase la poarta lui Grahovac. În minutul 25 acelaşi Budescu încearcă un şut pe poarta ieşenilor dar portarul gazdelor este la post. În minutul 30 Oros vede primul cartonaş galben al meciului după o intrare cu talpa asupra lui Bădic. Ieşenii se apără bine şi încearcă să construiască faze de atac. De remarcat că tactica impusă de Nicolo Napoli a schimbat în bine trupa din Dealul Copoului. În minutul 33 Mitic şutează bine, dar prea slab, din colţul careului mic şi Silviu Lung jr. este la post. În minutul 37 Morais şi Ciucur s-au luat la ceartă şi au primit cartonaşe galbene. Se încheie prima repriză. La pauză tabela de marcaj era neschimbată, 0-0.

În partea a doua a meciului ieşenii intră în teren mai motivaţi. Încearcă să construiască faze periculoase la poarta oaspeţilor. Vine minutul 76. Gol CSMS Iasi! Bădic înscrie cu un şut frumos din interiorul careului, după o centrare a lui Ionuţ Voicu! Giugiuvenii au încercat să revină în atac, însă apărarea gazdelor şi-a făcut datoria. Meciul se încheie cu o victorie importantă pentru ieşeni.

CSMS Iaşi a început meciul cu: Grahovac – Voicu, Mihalache, Plămadă, Bădic – Enescu, Mitic, Ciucur, Onduku – Golubovic, Ţigănaşu.
Etapa viitoare CSMS Iaşi va juca la malul Dunării în compania formaţiei Oţelul, o echipă aproape retrogradată.

Au luat bătaie de la arbitri

Dinamo Bucureşti-Ceahlăul Piatra Neamţ 3-1

Se repetă scenariul despre care am crezut c-a fost uitat. Echipele din capitală sunt favorizate clar în faţa celor din provincie. Ceahlăul a jucat în ultima etapă mai mult împotriva argitrilor decât împotriva formaţiei Dinamo Bucureşti. Trupa de sub Pietricica a fot nevoită în joace cu doi adversari în acelaşi timp. Nemţenii au deschis scorul prin Milos Markovic în minutul 17, după o frumoasă fază de atac. Atât le-a trebuit arbitrilor! De aici încolo meciul a căpătat valenţe de maidan.

Oaspeţii au început curajos şi au avut prima ocazie, la un şut al lui Cârjan, respins în faţă de Naumovski, dar Filip a reuşit să îndepărteze pericolul. Tot ei au deschis şi scorul, prin Markovic, cu o execuţie grea – şut din prima, la colţul lung, la capătul unei centrări de pe stânga. Avantajul moldovenilor a rezistat mai puţin de două minute pe tabelă. Grozav a restabilit egalitate cu o lovitură de cap, după o ieşire greşită a goalkeeper-ului oaspeţilor.

Portarul Calancea s-a revanşat, 6 minute mai târziu, când a avut două intervenţii extraordinare în aceeaşi fază, la reluarea din prima a lui Bilinski şi la şutul din afara careului trimis de Elhamed (25). La poarta cealaltă, Wellyson Sobrau a semnat o ratare mare: a trimis pe lângă poartă din interiorul careului, după ce mingea sărise la el cu noroc, în urma unei respingeri greşite a gazdelor (33). O gafă a lui Calancea era să îi coste pe nemţeni, dar Rotariu a trimis peste, după ce degajarea portarului oaspeţilor a lovit un alt jucător al Ceahlăului şi a sărit la el.

Gicu Grozav a reuşit dubla după pauză (51), fructificând un contraatac purtat de Bilinski, care a profitat de o alunecare a lui Tăbăcariu. Acelaşi Bilinski a trimis o lovitură de cap peste poartă (54), Calancea a respins un şut puternic trimis de Grigore din afara careului (60). Naumovski a avut emoţii la un şut dintr-o lovitură liberă de la distanţă (62), dar a reuşit să respingă, apoi Popadiuc a reluat spectaculos, dar pe lângă poarta dinamovistă. Nemţenii au cerut două penalty-uri (69, 80), dar peste 3 minute Marius Niculae – intrat la pauză, în locul lui Alexe – a risipit emoţiile cu un gol cu capul, din centrarea lui Rotariu (83). Dacă trupa din Piatra Neamţ primea loviturile de pedeapsă refuzate de arbitri alta era soarta meciului.

A fost prima înfrângere suferită în Bucureşti de Ceahlăul în acest sezon. Nemţenii au fost primii care au învins-o pe Steaua în actuala stagiune, 1-0 în Ghencea, în etapa a 5-a. Aceea a fost, de altfel, penultima victorie în campionat a grupării moldave. În runda a 6-a au câştigat ultima dată, 2-0 contra Concordiei Chiajna. De atunci, au adunat 15 meciuri fără victorie, printre care şi un egal cu Rapidul, chiar în Giuleşti (1-1 în etapa a 14-a).

Golurile “câinilor roşii” au fost marcate de Gicu Grozav (19, 51) şi Marius Niculae (83), după ce nemţenii au deschis scorul prin Milos Markovic (17).

Ceahlăul a început meciul în următoarea formulă: Calancea – Markovici, Ichim, Buden, Slavickas -Popadiuc, Wellyson, Tăbăcariu, Kneif, ştefănescu (cpt.) – Cîrjan
Rezerve: Jovic, Gorea, Aldea, Balint, Chitoşcă, Chirieletti, Margină

Etapa viitoare nemţenii vor avea un meci greu acasă în compania formaţiei Steaua Bucureşti.

Minunea bucovineană pe gazon

CSM Paşcani-Bucovina Pojorâta 2-0

Proiectul iniţiat de ambiţiosul primar al comunei Pojorâta, Bogdan Codreanu devine tot mai viabil. Bucovinenii din Pojorâta le-au scos fotbalul din cap păşcănenilor în etapa cu numărul 15 din liga a treia, arătând că se pricep destul de bine la fotbal. Bucovina Pojorâta s-a impus vinerea trecută, cu scorul de 2-0, pe terenul formaţiei CSM Paşcani, într-un meci contând pentru etapa a XV-a a Ligii a III-a. În urma acestui rezultat, formaţia pregătită de Dănuţ Mândrilă îşi păstrează avansul de cinci puncte în fruntea ierarhiei Seriei I. Într-un alt joc al rundei, Petrotub Roman a dispus cu 4-0 de Bucovina Rădăuţi.

FC Bucovina Pojorâta a reuşit să-şi continue seria de victorii consecutive după ce în cadrul etapei a XV-a a seriei I a Ligii a III-a s-a impus la CSM Paşcani.
După ce în prima jumătate de oră cele două echipe s-au tatonat reciproc, trupa antrenată de Dănuţ Mândrilă a reuşit să deschidă scorului în minutul 32, când Buhăcianu a păcălit întreaga apărare a păşcănenilor şi a înscris în poarta goală. Oaspeţii şi-au smărit avantajul în minutul 51, când Kuruc a centrat în faţa porţii, de unde Rus a trimis mingea în plasa şi Bucovina Pojorâta a învins CSM Paşcani cu 2-0. Acesta a fost al zecelea succes al grupării de sub Rarău, echipă aflată abia la al doilea sezon din istoria clubului în eşalonul trei al fotbalului românesc.
FC Pojorâta a început meciul în următoarea formulă: Turiţă – Patca, Prundean, Bolbos, Kuruc – Duţică, Stănescu, Ioniţă, Pădurariu – Buhăcianu, Rus. Antrenor: Dănuţ Mândrilă. Au mai intrat: Cherariu, Colţa, Cristescu şi A. Răzlog.

Rezultatele etapei a XV-a:
Cetatea Târgu Neamţ – Aerostar Bacău    1-0
Petrotub Roman – Bucovina Rădăuţi    4-0
CSM Paşcani – FC Pojorâta    0-2
Ceahlăul II Piatra Neamţ – Ştiinţa Miroslava    1-2
Sepsi Sfântu Gheorghe – FC Zagon    4-0
Sporting Lieşti şi AFK Miercurea Ciuc au stat în această etapă.

Fotbal, Liga 2-Seria I

Singura victorie în deplasare a fost obţinută de FCM Dorohoi

Tehnic FCM DorohoiEtapa a XIX a din cadrul ligii secunde de fotbal, disputată sâmbătă 14 martie, a reconfirmat plusul de formă în care se află botoşănenii de la FCM Dorohoi, echipă antrenată de Vespazian Colban şi finanţată de omul de afaceri Victor Mihalachi. Aflată la al doilea meci consecutiv în deplasare, după 3-3 la Farul Constanţa, echipa dorohoiană a zburdat pe terenul celor de la ACS Berceni câştigând cu 3-1 şi obţinând prima victorie în deplasare din actuala ediţie de campionat. Golurile dorohoiene au fost marcate de Eduard Sandu, care a reuşit un hat-trick de senzaţie, în timp ce unicul gol al gazdelor a fost înscris de Văduva. În celelalte partide ale etapei scorurile şi marcatorii au fost: Rapid CFR Suceava – ASC Bacău 2-0 (Apostol, Negru), CS Baloteşti – FC Voluntari 1-0 (Gojnea), CF Brăila – Farul Constanţa 4-0 (Frunză, Olenic, Ungureanu -2). Academica Argeş şi Gloria Buzău au câştigat cu 3-0 la „masa verde” din cauza retragerii echipelor Unirea Slobozia şi Săgeata Năvodari. În seria I, echipele din Moldova se află pe locurile: 3. Rapid CFR Suceava – 40 puncte…, 5. SC Bacău – 24 puncte….9. FCM Dorohoi – 18 puncte. Etapa viitoare, cu nr. 20, ce va avea loc sâmbătă 21 martie, programează partidele: ASC Bacău – ACS Berceni, Academica Argeş – Rapid CFR Suceava, Gloria Buzău – CS Baloteşti şi FCM Dorohoi – CF Brăila. Farul Constanţa şi FC Voluntari stau. (G.B.)

FC Botoşani a trădat fotbalul!

Când nu-i dai nimic, nici Măria sa Fotbalul nu-ţi va oferi nimic. Cam asta e teoria în cazul echipei FC Botoşani care a „obţinut” doar două puncte în primele patru etape ale actualului retur de campionat. Altfel spus, dacă nu ai putut să învingi în propria-ţi bătătură o echipă situată pe penultimul loc al clasamentului, atunci de la cine să mai scoţi trei puncte mari şi late? În altă ordine de idei, după ce a obţinut în tur o victorie chinuită pe malul Dunării în faţa oţelarilor gălăţeni, jucătorii antrenaţi de Leo Grozavu au clacat lamentabil chiar în faţa propriilor suporteri, în etapa nr. 20. Scorul final, FC Botoşani – Oţelul Galaţi 1-1, nu este nici pe departe o surpriză pentru cel aflat la faţa locului, ci o mare dezamăgire. Pentru că, împreună cu cei 17 suporteri gălăţeni, microbiştii botoşăneni au putut „admira” live un exemplu al neputinţei şi frustrării. Păcat că Marius Croitoru (foto) a deschis scorul, marcând primul gol din actuala ediţie de campionat, că Hamroun a egalat, după care şi-a aşezat imbecil gheata pe capul lui Neluţ Roşu şi a plecat înroşit spre vestiare, lăsând Galaţiul cu-n oţelar mai puţin! Iar Marius Croitoru, păstrând o „antică” cutumă, nu s-a lăsat până nu a luat şi un „galben”. Aşa, pentru că nici un lucru bun nu rămâne nepedepsit. FC Botoşani a trădat fotbalul în seara zilei de sâmbătă 14 martie! Păcat că Lazar a gafat în meciul cu Astra, cum penibilă a fost şi respingerea portarului Curileac din partida cu Oţelul în urma căreia a picat golul egalizator. Păcat că la FC Botoşani s-a instaurat o stare de f… mă-sa şi nu există soluţii de redresare. E dureros că FC Botoşani a rămas tot pe locul 7, acum cu 29 de puncte şi golaveraj 24-28. Păcat că la Botoşani unii s-au drogat cu UEFA League şi nu-şi mai revin din senzaţia înşelătoare a „halucinogenelor”. Și încă o chestiune, aşa de cronicar futbolistic, cum ar zice Mircea M. Ionescu. Dacă altă dată scriam cu mare admirație de Dans maghiar nr. 5, executat cu precizie de Attila Hadnagy, cam demultișor nu mai pot descrie nici măcar o piruetă de începător… (Gabriel BALAŞA)