Google

Floare Albastra, editia a XVI-a-Maia Malancus a luat trofeul concursului

Written on:January 16, 2015
Comments
Add One

floare albastra concurs fete pe scena netPe 15 ianuarie 2015, la Ateneul Tatarasi Iasi, peste 200 de elevi din 23 scoli generale si licee din judetul Iasi i-au sustinut pe 120 de concurenti care au evoluat pe scena, in cadrul celui mai mare concurs de recitare din lirica eminesciana, “Floare albastra”, ajuns la a 16-a editie. Organizat ca in fiecare an de catre Liceul Tehnologic de Mecatronica si Automatizari in parteneriat cu Ateneul Tatarasi, Palatul Copiilor si Inspectoratul Scolar al judetului Iasi, “Floare albastra” a reusit sa adune iubitorii de poezie in sala de spectacole a Ateneului.

Versurile poeziilor emiesciene au rasunat pe scena timp de cateva ore in cadrul celor 5 sectiuni ale concursului, elevi mai mici si mai mari intrecandu-se in a gasi cel mai potrivit timbru si cea mai emotionanta interpretare pentru creatiile marelui poet.

In acest an, juriul a avut ca presedinte pe dnul. Prof. Lucian Gabriel Comanescu .actor, regizor si profesor de arta teatrala Alaturi de el, alti profesionisti din domeniul artei teatrale si nu numai, au asigurat jurizarea obiectiva a acestui concurs.

Iata pe cei mai buni dintre castigatorii acestei editii, care au fost premiati si felicitati cu emotie si ropote de aplauze:

Premiul de excelenta si trofeul concursului –Maia Mălăncuş Palatul copiilor Iaşi

-Interpretare-şcoală primară şi gimnaziu

PREMIUL I Gheorghita Bianca Alexandra (Lic “Stefan cel Mare –Harlau)”

PREMIUL II Mativici Pavel (Lic “Stefan cel Mare –Harlau)”

PREMIUL III Chitic Pavel (Liceul cu program sportiv Iasi)

MENTIUNE Lazar Stefana (liceul “Al.I. Cuza” Iasi)

MENTIUNE Bogdan Matei Ciornea (Lic “Stefan cel Mare –Harlau)”

MENTIUNE Cretu Andreea (Lic “Stefan cel Mare –Harlau)”

-Interpretare-liceu

Premiul de excelenta Alin Nechita (Liceul tehnologic de Mecatronica si Automatizari Iasi)

Diploma de excelenta Tiron Livia (Lic Special “Moldova” Tg. Frumos jud Iasi)

Premiul special al juriului trupa LICAR (Lic Special “Moldova” Tg. Frumos jud Iasi)

Premiul special al juriului Shara Maria Elyhairat (Palatul Copiilor-Iasi)

PREMIUL I Gaina Iuliana Lic “Stefan cel Mare –Harlau)”

PREMIUL II Panaite Ionica (Liceul cu program sportiv Iasi)

PREMIUL III Iovita Viorica (Seminarul Ortodox “St. Vasile cel Mare” Iasi)

MENTIUNE Florin Petronela (Colegiul I.C.Stefanescu Iasi)

MENTIUNE Lungu Robert (Liceul de informatica Grigore Moisil Iasi)

MENTIUNE Perju Mihai (Liceul de informatica Grigore Moisil Iasi)

-Interpretare-palate, cluburi şi şcoli cu profil artistic-dramatic

PREMIUL I Mara Balint (Palatul Copiilor-Iasi)

PREMIUL II Diana Malancus (Palatul Copiilor-Iasi)

PREMIUL III Ciocanta Maria (Palatul Copiilor-Iasi)

MENTIUNE Sofia Dragan (Palatul Copiilor-Iasi)

MENTIUNE Tora Hamre (Palatul Copiilor-Iasi)

MENTIUNE Theodor Giurcanu (Palatul Copiilor-Iasi)

-Interpretare-grupuri dramatice

PREMIUL I Grupul LICURICI (Colegiul O. Bancila Iasi)

PREMIUL II Lazar Ana Maria si Nechita Ana (Colegiul I.C.Stefanescu Iasi)

PREMIUL III Paltinel Iulia si Amihaiesei Razvan (ŞcoalaGimnazială “Aron-Vodă” Aroneanu)

MENTIUNE Grupul Scolii Gimnaziale I.C. Bratianu

MENTIUNE Ursache Ana Maria si Bursuc Valentin (Liceul tehnologic de Mecatronica si Automatizari Iasi)

Prezentări media liceu cu tema: “Eminescu-biografia unui geniu”

Premiul Juriului Ichim Lavinia Elena (Colegiul Economic Administrativ Iasi)

PREMIUL I Vasiliu Monica (Liceul Tehnologiv “V. Madgearu” Iasi)

PREMIUL II Damian Marina (Colegiul Economic Administrativ Iasi)

PREMIUL III Condrea Codrin (Liceul Tehnologiv “V. Madgearu” Iasi)

MENTIUNE Pricop Andreea (Liceul Tehnologiv “V. Madgearu” Iasi)

Organizatorii, participantii si publicul, considera ca aceasta editie a concursului a fost un succes.

Leave a Comment