Finalul etapei nr. 23 a aparţinut Moldovei

Written on:March 25, 2015

meci fotbalDupă ce FC Botoşani şi Oţelul Galaţi au pierdut ruşinos în etapa a XXIII a, în faţa ASA Tg. Mureş respectiv Rapid Bucureşti, onoarea etapei a fost salvată pe ultima sută de metri de Ceahlăul Piatra Neamţ şi CSMS Iaşi. Astfel, luni 23 martie, echipa din Piatra Neamţ a câştigat surprinzător la Concordia Chiajna, cei care cu cu o etapă înainte administrase un sec 3-0 lui Dinamo. Golul de trei puncte a fost marcat de Rodrigues în minutul 16. În ultima partidă a etapei nr. 23, CSMS Iaşi a câştigat pe teren propriu cu 2-0 în faţa Universităţii Cluj, golurile fiind înscrise de Golubovic şi Mihalache în minutele 38 şi 56. În urma acestor rezultate, echipele din Moldova ocupă poziţiile: 7. FC Botoşani 30 puncte…, 9. CSMS Iaşi 28 puncte…, 16. Ceahlăul Piatra Neamţ 19 puncte…, 17. Oţelul Galaţi 15 puncte. (G.B.)