FCM Dorohoi a stins de cinci ori Farul din Constanţa

Written on:April 19, 2015

FCM Dorohoi-FarulÎn cadrul etapei a treia din turneul play out din Seria I a Ligii a doua, disputată sâmbătă 18 aprilie, FCM Dorohoi a reuşit cel mai categoric scor de când a promovat în eşalonul secund al fotbalului românesc. Cu unsprezecele de start dorohoian, Hărăguţă, Cososchi, Orăşanu, Atudorei, Grumezescu, Vrabie, Pavăl, Ghiviziu, A. Vlaicu, Al. Marin, Barabaş, tehnicianul Vespazian Colban a oferit in repriza secundă un veritabil spectacol fotbalistic, după ce la pauză scorul a fost 0-0. În prima repriză, jucătorii gazdă Alexandru Marin şi Robert Grumezescu s-au întrecut în ratări care au disperat publicul dorohoian. Din fericire ocaziile nu s-au răzbunat şi la două minute de la debutul părţii a doua a jocului Alexandru Marin a deschis scorul pentru Dorohoi. După care a urmat o sarabandă de goluri semnate de: Atudorei, Natanael, Vrabie şi Grumezescu. Singura sclipire a Farului s-a produs în min. 59 când Pătraşcu a reuşit să înscrie ceea ce avea să fie palidul gol de onoare. Aşadar scor final, FCM Dorohoi – Farul Constanţa 5-1, fapt care l-a determinat pe finanţatorul Victor Mihalachi – preşedintele SC Victor Construct srl Botoşani să declare la final meciului: “Am avut o repriză secundă de excepţie şi cred că ne vom salva de la disputarea meciului de baraj pentru a rămâne în Liga a doua. Echipa a arătat că merită să rămână în liga a doua. Cu bani puţini am reuşit să rezistăm şi să ne continuăm evoluţia în Liga secundă. E bine că au început să confirme şi unii jucători care au avut un debut mai timid în Liga a doua şi să creeze cu ceilalţi coechipieri o echipă omogenă şi competitivă la Dorohoi”. În celălalt meci al turneului play out ACS Berceni a învins pe teren propriu, cu 1-0, pe CS Baloteşti, drept pentru care, înaintea ultimelor trei etape, clasamentul suferinţei arată astfel: 1. CS Baloteşti 32 puncte, 2. FCM Dorohoi 28, 3. ACS Berceni 28, 4. Farul Constanţa 22 şi echipa de pe malul mării, altădată divizonară A, se va lupta în meciul de baraj pentru rămânerea în Liga 2. Sau nu. Etapa următoare a turneului play out, ce va avea loc sâmbătă 25 aprilie, programează meciurile: Farul Constanţa – FCM Dorohoi şi CS Baloteşti – ACS Berceni. Ploaie de goluri a fost în etapa a treia din turneul play off. FC Voluntari, cu un picior în Liga I, a spulberat cu 5-2 pe Gloria Buzău, în timp ce Rapidul de Suceava a fost măcelărit cu 6-0 la Academica Argeş. O palidă victorie moldavă s-a produs la Brăila un SC Bacău a câştigat cu 1-0, în urma golului marcat de Neagu în min. 76. În clasamentul play off, lider continuă să fie FC Voluntari cu 60 de puncte, urmată de Academica Argeş cu 55 puncte, pe locul trei fiind Rapid CFR Suceava cu 41 puncte. Etapa a IV a a turneului play off, programată tot sâmbătă 25 aprilie, are în orar jocurile: Rapid CFR Suceava – FC Voluntari, Gloria Buzău – SC Bacău şi Academica Argeş – CF Brăila. (Gabriel BALAŞA)