FCM Dorohoi a remizat acasă cu Gloria Buzău

Written on:March 1, 2015

Meci Dorohoi-Buzu0103u netAproximativ 600 de spectatori au fost prezenţi sâmbătă 28 februarie în tribunele stadionului 1 Mai din Dorohoi pentru a asista la debutul echipei favorite în noul an competiţional. Numărul mare de spectatori s-a datorat şi faptului că Victor Mihalachi, finanţatorul clubului dorohoian a decis ca intrarea să fie liberă. FCM Dorohoi, antrenată de Vespazian Colban, a întâlnit pe teren propriu pe Gloria Buzău, echipă de la care dorohoieni încasaseră în tur un sec 4-0. Pentru meciul cu buzoienii, tehnicianul Colban a rulat următorul lot: Hărăguţă, Cososchi, Luca, Grumezescu, Vrabie (min. 90 Mateiuc), Ivaşcă, Pavăl, Ghiviziu (min.77 Orăşanu), Vlaicu, Marin Alexandru şi Barabaş. În min. 13, unul cu ghinion se produce deschiderea scorului de către oaspeţi, autor Dumitrescu, 0-1 fiind şi rezultatul înregistrat la pauză. În partea secundă, echipa dorohoiană intră mult mai motivată în teren şi în min. 56 Alexandru Marin înscrie un gol senzaţional în urma unui şut puternic şi plasat de la 17 metri, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj. Cinci minute mai târziu, în urma unui presing susţinut, Robert Grumezescu marchează cu capul golul de 2-1 şi aruncă tribunele în aer. Bucuria conducerii a durat doar şapte minute pentru că în min. 63 buzoienii au egalat prin Marcu care a stabilit şi scorul final, FCM Dorohoi – Gloria Buzău 2-2. La finalul meciului, finanţatorul Victor Mihalachi s-a declarat mulţumit de scorul final, menţionând că „Este un rezultat echitabil pentru că putea câştiga oricare dintre echipe. Mergem mai departe, îmi doresc mai multă muncă şi seriozitate în timpul jocului şi voi continua să finanţez această echipă a Dorohoiului. În condiţiile în care în România nu se mai face mare lucru pentru susţinerea sportului, şi implicit a fotbalului, voi continua din surse proprii să finanţez echipa din Dorohoi pentru a exista spectacol fotbalistic aici”. Cu precizarea că Săgeata Năvodari şi Unirea Slobozia s-au retras, iată şi rezultatele celorlalte meciuri disputate în etapa nr. 17: CS Baloteşti – ASC Bacău 3-1, CF Brăila – FC Voluntari 1-2, ACS Berceni – Farul Constanţa 1-3, iar Rapid CFR Suceava şi Academica Argeş au stat. După 17 etape, clasamentul Seriei I se prezintă astfel: 1. FC Voluntari 41 de puncte, 2. Rapid CFR Suceava 34, 3. Academica Argeş 34, 4. Gloria Buzău 26, 5. SC Bacău 21, 6. CF Brăila 20, 7. CS Baloteşti 19, 8. ACS Berceni 18, 9. Farul Constanţa 15, 10. FCM Dorohoi 14, 11. Unirea Slobozia 13, 12. Săgeata Năvodari -3. (Gabriel BALAŞA)