FCM Dorohoi a câştigat spectaculos în faţa CS Baloteşti

Written on:March 29, 2015

Victor MihalachiÎn ultima partidă oficială a actualului campionat, din etapa a XXII a disputată sâmbătă 28 martie, nou promovata FCM Dorohoi a realizat un spectacol de zile mari în faţa propriilor suporteri. Peste 700 de microbişti dorohoieni au aplaudat în picioare la finalul partidei FCM Dorohoi – CS Baloteşti victoria categorică a echipei antrenate de Vespazian Colban care pentru acest meci a rulat următorul lot: Hărăguţă, Cososchi, Orăşanu (min. 70 Ivaşcă), Atudorei, Vrabie, E. Sandu (min. 90 Luca), Mateiuc (min. 57 Grumezescu), Ghiviziu, Vlaicu, Marin A., Barabas. Spre deliciul tribunei, echipa dorohoiană a deschis repede scorul, Eduard Sandu în minutul şase a speculat o imensă gafă a defensivei oaspeţilor, a driblat şi portarul şi a marcat nestigherit din patru metri. După care minutele 12 şi 13 aduc două uriaşe ratări ale gazdelor de a-şi majora avantajul. În min. 30 se produce un atac prelungit al echipei gazdă şi Alexandru Vrabie înscrie pentru 2-0, stabilind şi rezultatul la pauză. Repriza secundă debutează echilibrat, cu ocazii imense la ambele porţi, iar în min. 66 portarul Alexandru Hărăguţă, achiziţia din retur a dorohoienilor de la Cetatea Tg. Neamţ are o nouă intervenţie de zile mari. În min. 85 FCM Dorohoi crează un nou atac superb finalizat cu brio de Alexandru Marin care şutează imparabil pentru 3-0. Două minute mai târziu oaspeţii aveau să înscrie golul de onoare în urma unei excelente „foarfece” realizată de Marinaş. Când nimeni nu se mai aştepta, în minutul trei al prelungirilor, acelaşi Alexandru Marin îşi trece în cont dubla, înscriind un eurogol, mingea şutată „muşcând” bara laterală înainte de a se odihni în plasa porţii oaspete. Scor final, FCM Dorohoi – CS Baloteşti 4-1 în cea mai categorică şi spectaculoasă partidă jucată de dorohoieni pe teren propriu din actualul campionat. Iar la finalul meciului, vizibil mulţumit de rezultat dar şi de investiţiile făcute la echipa dorohoiană, finanţatorul Victor Mihalachi (foto) a spus: „Cred că şi de această dată am reuşit să dăm peste nas cârcotaşilor care nu ne dădeau nici o şansă chiar de la începutul debutului nostru în liga secundă. Am parcurs multe etape cu multe probleme, dar cu multă răbdare şi calm echipa a ajuns la maturitate şi, cel mai important, la omogenitate. Cu jucători modeşti am reuşit să creăm o echipă competitivă care în acest an, a obţinut trei egaluri şi două victorii în cele cinci meciuri jucate. Azi, la finalul meciului cu CS Baloteşti, echipa a fost aplaudată de cei aproape 800 de spectatori din tribune, semn clar că fotbalul a devenit un spectacol frumos pentru public. Felicitări pentru acest portar Alexandru Hărăguţă, adus în iarnă de la Târgu Neamţ, care a apărat excelent şi a încântat tribuna. Pe viitor sunt dispus la orice colaborare care să ducă la consolidarea echipei din Dorohoi şi la crearea de performanţă. Cu bani puţini, noi am avut un plan financiar pe care l-am respectat şi care a dat rezultate”. În celelalte meciuri ale etapei nr. 22, scorurile au fost: Gloria Buzău – Rapid CFR Suceava 3-0, FC Voluntari SC Bacău 4-1 şi Academica Argeş – ACS Berceni 3-0. CF Brăila şi Farul Constanţa au stat din cauza retragerii echipelor Unirea Slobozia şi Săgeata Năvodari şi au acumulat câte trei puncte la „masa verde”. Iată şi clasamentul final al Seriei I din Liga a doua, înaintea disputării, în perioada 4 aprilie – 6 iunie, respectiv 4 aprilie – 9 mai, a turneelor play-off şi play-out: 1. FC Voluntari 53 puncte, 2. Academica Argeş 46, 3. Rapid CFR Suceava 40, 4. Gloria Buzău 37, 5. SC Bacău 30, 6. CF Brăila 29, 7. CS Baloteşti 26, 8. FCM Dorohoi 25, 9. Farul Constanţa 22, 10. ACS Berceni 19, 11. Unirea Slobozia 13, 12. Săgeata Năvodari -21. (Gabriel BALAŞA)