FC Botoşani tot mai slabă în prima parte a campionatului

Written on:August 27, 2018

Aproximativ 2.500 de spectatori, printre care şi o micuţă galerie oaspete formată din vreo 20 de suporteri, au asistat la partida FC Botoşani – Sepsi OSK Sfântul Gheorghe disputată luni 27 august în cadrul etapei a VI a. Iar suporterii botoşăneni sperau ca eşecul cu vecinii de la Poli Iaşi, din etapa a V a, să fie dat uitării cât mai repede. Interesant este că printre privitorii meciului s-a aflat şi naţionala de fotbal feminin a României care, vineri 31 august de la ora 20.00, va susţine la Botoşani un meci contra reprezentativei Belgiei, partidă din preliminariile CM de fotbal feminin. Naţionala de fotbal română nu mai are nici o şansă de calificare dar fotbalul feminin are un farmec aparte, cum ar fi stopurile pe piept…, de exemplu. Revenind la meciul masculin de Liga I, pentru întâlnirea cu Sepsi, din care au făcut parte Istvan Fulop şi Gabriel Vaşvari, foşti fotbalişti la FC Botoşani, tehnicianul Costel Enache a trimis în teren următoarea echipă botoşăneană: Pap – Patache, Chindriş, Burcă, Soiledis, Rodriguez, Oaidă, Golofca, Ongenda, Chitoşcă şi M.Roman 2. Prima minge pe spaţiul porţii a fost trimisă abia în min.15 şi a aparţinut oaspeţilor. În min.23 Roman 2 ratează cu nonşalanţă o bună ocazie de gol, mingea fiind respinsă de bravul portar Niczuly. Prin min.22 se produce  a doua ciocnire dură, cap în cap, după ce tot în urma unei ciocniri involuntare în min.7 Velev de la oaspeţi a ajuns la spital. În min.38 acelaşi Roman 2 iroseşte o altă ocazie mare de deschidere a scorului şi, cu tot cu cele cinci minute de prelungire dictate de centralul bucureştean Horia Maldinovici, scorul la pauză rămîne 0-0 şi prima repriză se încheie fără a fi acordat vreun cartonaş galben. În min.47 Burcă trimite puternic cu capul în bara transversală a porţii oaspeţilor, iar în min.55 Chitoşcă şutează peste bară de la 15 metri. În min. 63 centralul Mladinovici acordă primul “galben” al partidei lui Drăghici de la Sepsi iar în min.65 centralul gafează impardonabil şi acordă un nou cartonaş galben lui Jovanovic deşi cel care îl faultase pe Roman 2 a fost Vieira. În min.70 se produce prima schimbare în echipa Botoşanilor, locul lui Roman 2, care a jucat foarte slab, fiind luat de croatul Brekalo. În min.79 Chitoşcă este schimbat cu junele Corban, iar în min.87 Oaidă îi lasă locul albanezului Enriko Papa. Iar la final de meci Sepsi a păpat un punct preţios la Botoşani pentru că nu poţi câştiga cu cârpeli şi tot să dai drumul la jucătorii buni la alte echipe. Cum a fost cazul lui Mihai Roman 1, jucător pe care l-a subtilizat Becali la FCSB. Ca o părere personală, cel mai bun jucător botoşănean al meciului a fost căpitanul Andrei Burcă (foto). În urma acestei remize, FC Botoşani se află după şase etape pe locul 8 al clasamentului, cu 7 puncte, golaveraj 7-6. Iar în etapa nr.7 FC Botoşani va juca la FCSB, meci programat pentru duminică 2 septembrie de la ora 21.30. (Gabriel BALAŞA)