FC Botoşani, to be or not to be Legia Warszawa?

Written on:July 5, 2015

BT-Spartaki 1 netJoi 2 iulie, ora 20.00, moment istoric pentru FC Botoșani. În fața a peste 6.000 de suporteri, echipa antrenată de Leo Grozavu avea să-şi semneze debutul în Europa League. În urma tragerii la sorţi, zeii fotbalului i-a adus în faţă echipei botoşănene pe georgienii de la Spartaki Tskhinvali, o altă debutantă în prestigioasa competiţie. Speranţe de mărire cât roata carului au fost afişate înaintea partidei de toată suflarea ce respiră în jurul clubului botoşănean, de la finanţatorii Valeriu Iftime şi Cornel Şfaiţer până la vânzătorii de bilete şi suporteri. Numai duşmanii cârcotaşi şuşoteau pe la colţuri vorbe împotrivă. Şi a venit fluierul de început al centralului albanez Lorenc Jemini, un individ dus rău cu pluta într-ale arbitrajului profesionist. Iar majoritatea huiduielilor spectatorilor au fost perfect justificate în timpul meciului, meci în care tehnicianul Leo Grozavu a trimis în teren, cu teamă şi speranţă, următorul lot: Plamen Iliev, Andrei Cordoş, Florin Plămadă, Marius Croitoru (min.74 Ciprian Brata), Petre Ivanovici (min.86 Paul Batin), Gabriel Vaşvari, Martinus Quenten, Rashid Browne, Raul Costin, Attila Hadnagy (min.46 Dan Roman) şi Radoslav Dimitrov. Am fi dat şi lotul echipei georgiene, dar, vorba unui hâtru coleg de breaslă, e greu tare pentru un latin să scrie nume „schimonosite” de consoane printre care apariţia unei vocale e o desfătare… Iată doar un exemplu, nr. 28 de la oaspeţi, Rati Tsatskriashvili. Prima ocazie de gol a aparţinut botoşănenilor, chiar în primul minut de joc când Quenten a expediat o torpilă serioasă peste poarta oaspeţilor. Trei minute mai târziu se produce primul corner al partidei, acesta aparţinând georgienilor care au dat de înţeles că nu au venit la Botoşani… să stea în ghete. Încet, dar sigur, apar şi ocaziile tot mai clare ale FC Botoşani care în min. 21 produce descătuşarea publicului. Petre Ivanovici prinde o centrare bună şi şutează puternic din zona punctului cu var fără şansă pentru portarul Nadiradze. 1-0 pentru botoşăneni şi speranţele s-au umflat precum aluatul dintr-un ulei încins. Şase minute mai târziu Costin are şansa majorării scorului, în urma unei torpile de la 25 de metri, mingea fiind respinsă în corner de bravul portar gruzin. În min. 31 Iliev are prima intervenţie de clasă la un atac georgian, iar 1-0 va fi rezultatul înregistrat la pauză. Nici bine nu se aşezaseră în ghete în debutul reprizei secunde, că jucătorii botoşăneni s-au trezit egalaţi. În min. 46 georgianul Nika Katcharava prinde un şut norocos din mijlocul unei apărări inexistente şi deviază în poarta gazdelor o minge care l-a surprins şi pe portarul bulgar Iliev. Egalarea avea să producă vreo 15 minute de bulversare totală în tabăra botoşăneană şi abia în min. 68 Gabriel Vaşvari îl face vedetă pe portarul oaspete, în urma expedierii unui şut senzaţional, balonul fiind respins de apărătorul porţii georgiene. Ultimul sfert de oră a fost unul al disperării, nici Quenten, nici Plămadă şi nici Roman nereuşind să mai înscrie în ciuda ocaziilor avute. Scor final 1-1, spre dezamăgirea şi frustrarea întregii asistenţe de pe Municipalul botoşănean. Bucuroasă a fost doar întreaga delegaţie oaspete… La conferinţa de presă, antrenorul Grozavu a spus: ”A fost un spectacol frumos, un public cald, un stadion frumos, plin, un meci deschis, în care o echipă a încercat să atace, să marcheze, am făcut-o o dată, după aia am fost taxați în a doua repriză cu naivitate, în cupele europene aceste goluri te apasă. Am mai avut un sfert de oră în are am fost debusolați, după care am mai avut o jumătate de oră în care am pus presiune pe adversar dar nu am mai reușit să marcăm. Prima repriză s-a jucat aici, a doua repriză se va juca în Georgia. Eu sunt convins că putem să ne calificăm!. Am avut portarul, patru jucători noi, am avut o echipă nouă, comparativ cu ce aveam înainte. Ne-am asumat, nu avem ce face, am spus-o și cu alte ocazii. Timpul scurt avut la dispoziție, faptul că nu am avut toți jucătorii din prima zi a pregătirii a contat, dar nu decisiv. Astăzi nu cred că am făcut o partidă slabă, sunt dezamăgit doar de rezultat”, în timp ce Kakha Kacharava, antrenorul echipei din Tskhinvali, a declarat: “A fost un meci dificil, Botoşani este o echipă bună, cu jucători buni. Eu sunt foarte, foarte bucuros. Trebuie să recunoaştem că am avut şi noroc. În Georgia va fi un meci foarte dificil. Am avut un joc de aşteptare, am avut şi noroc la golul pe care l-am marcat, ne bazăm foarte mult pe jucători tineri şi vrem să le dăm şansa să joace cât mai mult”. Din rândul jucătorilor, primul care a ieşit în faţa mass media a fost atacantul Dan Roman, jucător adus în această vară de la Gaz Metan Mediaş: Remiza 1-1 pe teren propriu, este una nemeritată. Am și condus, dar din păcate ne-au egalat dintr-o fază care nu promitea nimic. Sunt convins că în Georgia vom câștiga, în a doua repriză i-am dominat total, n-am avut multă șansă să intre mingea în poartă, am fost mai buni, meritam să câștigăm. Mă bucur că am debutat, nu mă așteptam să intru așa repede, spre fericirea mea n-am avut nici emoții, am încercat să dau totul pe teren, nu am reușit să fructific ocaziile. În manșele acestea valorile se pot echilibra, nu jucăm cu o echipă de Liga a 2-a. Oricum, bag mâna în foc că în Georgia vom câștiga”. Din lotul jucătorilor georgieni, George Ivanishvili a ţinut să menţioneze că: ”Jocul a fost unul mai mult psihologic, decât fizic, a fost uimitor să jucăm împotriva uni public atât de frumos, a fost un joc epuizant atât fizic cât și emoțional. Și noi am jucat pentru prima dată în UEFA. A fost important să se respecte sistemul indicat de antrenor la începutul partidei și desigur norocul a contat în rezultatul final al partidei”. Returul partidei cu Spartaki din Tskhinvali va avea loc joi 9 iulie pe stadionul din Tbilisi. Leo Grozavu, Dan Roman, finanţatorii Iftime şi Şfaiţer s-au declarat optimişti după egalul de la Botoşani. Toţi, într-o voce comună, au spus că FC Botoşani va obţine calificarea în turul doi preliminary, la Tbilisi. Mai mult Dan Roman a “plusat” cu o declaraţie incendiară, “Bag mâna în foc că în Georgia vom câştiga”. Măi băieţi, să dea Dumnezeu să se confirme optimismul vostru. Eu doar o singură întrebare am, cea din titlu, FC Botoşani, tot be or not to be Legia Warszawa?, aşa, of course, in england, limbă de mare circulaţie prin Europa League. Adică pe româneşte: îi eliminaţi pe gruzinii lui tătuca Stalin ca să aduceţi la Botoşani “frumoşii ofiţeri” ai Legiei poloneze? Care ar fi a doua echipă poloneză ce ar călca gazon botoșănean, după Polam Varșovia într-un amical văratic cu CS Botoșani prin 1979… Hei, cei cu argint la tâmple, vă mai aduceți aminte? (Gabriel BALAŞA)