FC Botoșani s-a calificat în turul 2 preliminar al UEFA League

Written on:July 9, 2015

FC BT-Spartak Tskhinvali netDupă ce în partida tur, disputată pe 2 iulie la Botoșani, echipa antrenată de Leo Grozavu nu reușise decât un 1-1 contra georgienilor de la Spartak Tskhinvali, în meciul retur al primului tur preliminar din actuala ediție a UEFA League, FC Botoșani a reușit o victorie istorică pe stadionul național din Tbilisi. Astfel, în meciul retur, disputat în seara zilei de 9 iulie, echipa botoșăneană a deschis repede scorul, gol Dan Roman în min.6. În min. 38 nervii echipei gazdă cedează și Katcharava este eliminat lăsându-și echipa în zece jucători iar 1-0 pentru FC Botoșani este scorul consemnat la pauză. În partea a doua a jocului, Dan Roman reușește dubla în min. 59, în urma unei centrări impecabile a lui Gabriel Vașvari, și ridică scorul la 2-0. Cinci minute mai târziu georgienii obțin un penalty și Kilasonia reduce din handicap. În min.67 Paul Batin înscrie al treilea gol botoșănean și pecetluiește scorul final, FC Botoșani – Spartak Tskhinvali 3-1 și botoșănenii se califică în turul 2 preliminar unde îi vor întâlni pe polonezii de la Legia Varșovia. Iată și lotul botoșănean rulat de tehnicianul Leo Grozavu în meciul cu georgienii: Iliev, Patache,Plămadă, Cordoș (cpt), Rashid, Vașvari, Cucu, Ivanovici (46 Batin), Costin, Quenten ( 52 Croitoru), Roman (74 Hadnagy). (Gabriel BALAȘA)