FC Botoșani – Poli Timișoara 6-1, cel mai categoric scor obținut de botoșăneni în Liga I

Written on:April 5, 2016

fc bt Deivydas Matulevicius netUn spectacol fotbalistic senzaţional s-a derulat luni seara pe Municipalul botoşănean. Din păcate doar vreo 1.500 de spectatori au fost prezenţi în tribune pentru a asista la renaşterea echipei favorite care, incredibil!, a realizat un scor de tenis cu formaţia bănăţeană. Cu profesorul Cristi Pustai trimis la plimbare, în urma unor eşecuri consecutive, FC Botoşani a avut pe banca tehnică un cuplu inedit de antrenori, respectiv botoşănenii Alin Bordeanu şi Alin Bejan care au crezut în următorul lot rulat în meciul cu Poli Timişoara: Iliev – Patache, Ngadeu, Plămadă, Muşat, Vaşvari, Cucu, Cabrera, Fulop (min.68 Carralero), Hadnagy (min.63 Matulevicius), Ivanovici (min.74 Bujor). După un început frumos de partidă, în min.21 centralul Andrei Chivulete dictează penalty pentru botoşăneni,  în urma unui fault clar în careu asupra lui Fulop. Lovitura este executată cu precizie de Gabriel Vaşvari care aduce echipa gazdă în avantaj. În min.40 centralul Chivulete arată din nou punctul cu var, de această dată în favoarea timişorenilor, în urma unui fault comis de Plămadă. Lovitura este executată bine de Goga care stabileşte rezultatul la pauză, 1-1. La şase minute de la reluarea reprizei secunde, căpitanul Michael Ngadeu se înalţă magistral în careu şi reia cu capul, aducând pentru a doua oară pe FC Botoşani în avantaj. În min.63 antrenorii botoşăneni fac o schimbare de zile mari, locul veteranului Hadnagy fiind luat de lituanianul Deivydas Matulevicius (foto) care în minutele 64 şi 71 aruncă publicul în extaz în urma a două goluri superbe. În min.79, noul introdus Vlad Bujor, o alt schimbate super inspirată a tehnicienilor botoşăneni!, ridică scorul la 5-1. „Bomboana pe coliva bănăţeană” este aşezată cu grijă şi satisfacţie totală de argentinianul Gonzalo Cabrera care, în min.81, pecetluieşte scorul final, FC Botoşani – Poli Timişoara 6-1 şi realizează cea mai categorică victorie pentru FC Botoşani în cei trei ani de Liga I. De remarcat şi prestaţia excelentă a portarului Plamen Iliev care a avut câteva intervenţii, cea mai elocventă fiind în min.87 când a parat în doar trei secunde două şuturi care.. miroseau a gol. După cinci etape, clasamentul play out se prezintă astfel: 1. CSMS Iași 26 puncte (golaveraj 6-5), 2. CSU Craiova 25 (6-5), 3. CFR Cluj 22 (6-3), 4. FC Voluntari 22 (5-5), 5. FC Botoşani 20 (9-7), 6. Concordia Chiajna 17 (5-3), 7. Poli Timişoara 15 (3-10), 8. Petrolul Ploieşti 8 (3-5). Menţionăm că la final echipele de pe locurile 7 şi 8 retrogradează direct în Liga 2, în timp ce formaţia de pe locul 6 susţine meci de baraj cu o echipă din eşalonul secund. În etapa viitoare, cea cu nr.6, pe Municipalul botoşănean se anunţă o confruntare moldavă de zile mari, FC Botoşani – CSMS Iaşi, meci ce va avea loc luni 11 aprilie de la ora 18.00. (Gabriel BALAŞA)