FC Botoşani – Gaz Metan Mediaş 2-2

Written on:December 22, 2013

Fotbal BT-Media+ÖDupă o serie neagră de opt înfrângeri consecutive, FC Botoşani a reuşit în ultimul meci al anului să obţină doar un punct în urma remizei de pe teren propriu contra celor de la Gaz Metan Mediaş. Oaspeţii au deschis scorul în min. 5 prin Roman după care botoşăneni au preluat conducerea în urma dublei realizată de Fulop în minutele 13 şi 36, 2-1 fiind scorul înregistrat la pauză. În minutul 38 se produce o fază tragică în preajma careului oaspeţilor în urma căreia botoşăneanul Ciprian Dinu este eliminat iar Dan Roman, autorul primului gol al Gazului, este scos cu ambulanţa de pe teren, suferind o fractură urâtă la picior (fractură de peroneu și maleolă). În ciuda aşteptărilor celor aproape o mie de spectatori, care au îndurat o temperatură sub zero grade, nu a fost să fie victorie botoşăneană pentru că Gaz Metan Mediaş a egalat în min. 66, 2-2 fiind rezultatul final. În celelalate partide ale etapei a XIX a, a doua a returului şi ultima din 2013, scorurile au fost: Corona Braşov – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-0, Viitorul Constanţa – Concordia Chiajna 1-1, FC Vaslui – Dinamo Bucureşti 1-1, Poli Timişoara – CFR Cluj 1-0, Steaua Bucureşti – Astra Giurgiu 3-1, Săgeata Năvodari – FC Braşov 0-0, U Cluj – Oţelul Galaţi 1-0 şi Pandurii Tg. Jiu – Petrolul Ploieşti 0-1. În clasament primul loc este ocupat de Astra Giurgiu cu 41 de puncte, golaveraj 44-18, pe locul secund este Petrolul Ploiești cu 40 de puncte, golaveraj 29-11, iar pe locul trei se află Steaua Bucureşti cu 38 puncte, golaveraj 35-11. La final de an echipele din Moldova se află pe locurile: 6. FC Vaslui 29 puncte (golaveraj 21-15)…, 9. Ceahlăul Piatra Neamţ 27 (19-18)…., 12. FC Botoşani 20 (17-31)…, 14 Oţelul Galaţi 18 (21-35). (G.B.)