FC Botoşani – Dinamo Bucureşti 3-2 sau magia unei nopţi superbe de septembrie

Written on:September 15, 2014

FC Boto+ÖaniPremiere peste premiere s-au consumat în seara duminicii de 21 septembrie pe stadionul Municipal din Botoşani cu ocazia partidei FC Botoşani – Dinamo Bucureşti, meci contând pentru etapa a VII a din Liga I. În prezenţa a aproximativ 7.000 de spectatori, stadionul botoşănean a devenit vreme de câteva ceasuri templul fotbalului din Moldova. Prima premieră a fost inaugurarea instalaţiei de nocturnă, moment parafat şi prin prezenţa lui Gino Iorgulescu, preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal. A doua premieră s-a numit victoria extraordinară pe care elevii lui Leo Grozavu au reuşit-o în faţa „câinilor roşii”, în urma unui meci interzis cardiacilor dar care va deveni noaptea superbă de septembrie demnă de povestit oricând generaţiilor viitoare. Şi, nu lipsită de importanţă, a treia premieră a fost faptul că la Botoşani s-a produs primul eşec al dinamoviştilor în actuala ediţie de campionat, după ce în primele şase etape trupa din Ştefan cel Mare avea trei victorii şi tot atâtea egaluri, fiind singura „haită” neînvinsă din Liga I. Revenind la spectacolul total petrecut pe verdele gazon al Botoşanilor, să consemnăm că în primele 40 de minute Dinamo nu a avut nici un şut pe spaţiul porţii apărate de Vasile Curileac, în timp ce botoşănenii şi-au creat o sumedenie de ocazii prin Danci şi Hadnagy. Iar tonul durităţilor l-au dat dinamoviştii, Collins Fai primind primul cartonaş galben chiar din minutul 23. A venit magnificul minut 28 când olandezul Martinus Quenten a driblat tot ce se putea dribla în careul dinamovist şi a pasat excelent pentru Istvan Fulop care a reluat în poartă din şase metri. 1-0 pentru Botoşani şi în tribune începea fiesta! Cu cinci minute înainte de pauză junele arbitru clujean arată punctul cu var în urma unui presupus fault al fundaşului botoşănean Acsinte, moment în care antrenorul Grozavu devine un leu în turbare şi se repede să sfâşie centralul. Pentru ieşirea sa va vedea repriza secundă din tribune. Penalty-ul este executat cu precizie de Alexe şi 1-1 este rezultatul înscris la pauză pe tabela de marcaj. La 12 minute de la reluare dinamovistul Collins Fai vede al doilea cartonaş galben, culmea, tot pentru fault la zburdalnicul Marius Croitoru, urmează cel roşu şi inevitabilul drum către vestiare, lăsând oaspeţii în zece jucători. Jucătorii FC Botoşani simt din toţi rărunchii că este seara lor şi în min. 60 Croitoru execută perfect un corner, mingea ajunge la camerunezul Ngadeu care o expediază puternic cu capul în poarta nefericitului Marc. 2-1 pentru FC Botoşani şi delirum tremens în tribune, extaz total pe fondul căruia, în min. 68, Croitoru şutează puternic de la 25 de metri obligându-l pe portarul dinamovist să trimită în corner. În min. 74 „haita” se împuţinează din nou, în urma eliminării lui Bărboianu care vede şi el al doilea galben. În noile condiţii misiunea obţinerii unei victorii botoşănene pare mai facilă, dar, am mai spus-o, fotbalul este o lume nebună, nebună. În min. 86, în nouă jucători!, Dinamo execută un contraatac rapid, surprinde o apărare botoşăneană visătoare şi Gavrilă îl obligă pe portarul Curileac să scoată mingea din aţe. 2-2 în care de la sublim la ridicol chiar a fost un pas. Un minut mai târziu Quenten şutează puternic dar portarul Marc respinge în corner. Pe fondul unei presiuni enorme în teren, cu tribunele vuind a speranţă, vine minutul 90. Minutul în care mingea dansează fantomatic în triunghiul Florin Acsinte – Petre Ivanovici – Russel Ngankan, ultimul reuşind din patru metri să împingă mingea în poarta dinamovistă şi să aducă scorul la 3-2 pentru FC Botoşani, rezultat care va fi şi final, chiar dacă în minutul patru al prelungirilor dinamoviştii, câţi au mai rămas pe teren, au avut o ultimă lovitură periculoasă reţinută în doi timpi de Curileac. Ce a urmat a fost „una grande fiesta!”, cu un generos foc de artificii care a luminat cerul Botoşanilor preţ de zeci de minute. Comentarii după meci? De reţinut, pentru povestit nepoţilor, inspiratele tilturi de pe Look TV: „Dinamo făcută şfaiţer la Botoşani” sau „Victorie grozavă la Botoşani”. În rest…, va rămâne doar magia unei nopţi de septembrie care a adus pe FC Botoşani pe locul 7 în clasamentul Ligii I, cu 12 puncte și golaveraj 8-11, punctaj cu care, în etapa viitoare cu nr. 8, echipa botoșăneană se va deplasa la Concordia Chiajna. (Gabriel BALAŞA)