FC Botoșani a suferit umilința campionatului!

Written on:April 17, 2016

meci fc bt tabela netCutremur de gradul 6 pe scara fotbalului sau scorul unui set de tenis. s-a produs în după amiaza de sâmbătă 16 aprilie pe stadionul Gruia, acasă la CFR Cluj. Pentru că FC Botoşani „antrenată” de Leo Grozavu a fost umilită ca niciodată de când joacă în prima ligă. S-ar părea că există un Dumnezeu şi-n fotbal sau altfel spus, ceferiştii clujeni i-au răzbunat pe bănăţenii de la Poli Timişoara care în urmă cu vreo trei etape încasaseră tot şase goluri de la echipa moldavă. Show-ul de pe Gruia a fost deschis de Bud în min.13 care a marcat primul gol clujean în urma unui penalty acordat gratuit de centralul partidei. Acelaşi Bud îşi trece în cont dubla, în urma unui nou gol înscris în min.26. Finalul primei reprize este incendiar iar Juan Carlos ridiculizează apărarea botoşăneană şi înscrie două goluri în minutele de prelungire, 4-0 fiind rezultatul la pauză. Partea secundă aduce alte două goluri clujene, Nouvier în min.53 şi C. Lopez care în min.68 înscrie pentru… set, meci, victorie zdrobitoare, CFR Cluj – FC Botoşani 6-0! Iată lotul ruşinii botoşănene pe care a contat Leo Grozavu: Iliev – Tomozei (min.64 Dimitrov), Ngadeu, Plămadă, Muşat, Cucu, Bordeianu – Ivanovici (min.70 Carralero), J. Casado (min.46 Bujor), Cabrera, D. Roman. Iar la final, supărat nevoie mare, Grozavu a „suspinat”: ”E un joc de campionat, am pierdut cu 6 – 0, ce pot să spun? Sigur, se plătesc, se fac deconturi în acest moment, e destul de greu de vorbit la 6-0, dar ce să facem? Acesta este rezultatul, trebuie să ni-l asumăm, eu personal știu unde am venit, așa că nu este nici o problemă, mergem înainte. Nu avem ce face. Ce m-a nemulțumit? Era mai bine să fi întrebat ce m-a mulțumit seara asta. Am spus, e destul de dificil de vorbit, am făcut un joc foarte slab din toate punctele de vedere, am spus, în două săptămâni de când am venit nu încerc decât să pun echipa din punct de vedere psihic, pentru că băieții sunt oarecum debusolați, se plâng mereu de oboseală, prea multe nu poți să faci într-un timp foarte scurt. La 0 – 0 a fost un penalty care din punctul meu de vedere este discutabil, numai în România într-un duel unu contra unu în careu se dă penalty. A fost un duel care, nu știu, specialiștii noștri din arbitraj, în funcție de interese, spun dacă a fost sau nu a fost. Am avut și noi penalty la 0 – 0 cu Iași, nu am mai plâns pentru el, din păcate împotrivă ni se dau din faze mult mai ușoare, dar ce putem să facem? Echipa e destul de greu de remontat atunci când începem cu handicap meciul. E clar în acest moment că avem probleme din toate punctele de vedere. E un campionat foarte dificil, acest play-aut, până la final mai sunt 7 jocuri, toate se joacă sub spectrul retrogradării, este clar, am știut de la început acest lucru. Se plătesc deconturi în acest moment și sigur, trebuie cu toții să ne restrângem și să reușim să facem ceva. Eu am știut din momentul în care am venit că era o situație grea că nu mă chema nimeni dacă ar fi fost bine, este clar acest lucru. Nu mă tem pentru că am venit să fac ceva, sunt convins în acest moment că putem să redresăm situația, dar sigur nu este suficient să-mi doresc doar eu. În afară de a-ți dori trebuie să și poți, pentru că degeaba ne dorim, trebuie să putem”  Sub spectrul unei profunde dezamăgiri, finanţatorul Valeriu Iftime a spus: “Este o umilinţă incredibilă. După meciul ăsta oricine poate spune orice. În afara lui Ngadeu şi a lui Plamen Iliev, toţi au fost nişte năuci. Tomozei, Plămadă şi Muşat au fost năuci, la mijlocaşii nu au contat, Roman nu avea ce să facă. Nu poţi să te prezinţi în halul ăsta la un meci de Liga I. Se pare că injecţia lui Leo nu a funcţionat. Trebuie să caute o altă seringă. Ei trebuie să înţeleagă că nu e echipa lui Cabrera sau a… Este echipa unui oraş iar Botoşaniul nu merită să aibă o echipă care se prezintă de o asemenea manieră”. Iar preşedintele Cornel Şfaiţer a concluzionat că:  “Incredibil! Nicio o echipă de Liga a III-a nu arăta aşa cum am arătat noi astăzi. Nu am văzut dorinţă, atitudine. Puteam să pierdem dar nu de maniera asta. Asemenea meci nu am trăit niciodată. Este inexplicabil. Am fost sub orice critică. S-a intrat cu patru jucători odihniţi, Tomozei, Bordeianu, Casado şi Roman. Nimic, zero barat. Nu pot să acuze oboseala. Parcă erau nişte jucători care nu au ce mânca şi care au plecat cu trenul şi cu salam în geantă. Probabil şi atunci ar fi avut altă atitudine. De când sunt la fotbal, nu am mai trăit aşa ruşine. La meciul cu Petrolul trebuie să arătăm altfel, nu există că nu avem moral”. Pentru FC Botoșani urmează o altă deplasare de foc, la Petrolul Ploieşti, partidă care se va juca vineri 22 aprilie de la ora 20.30. Și va fi al naibii de greu pentru echipa botoșăneană care în partida tur (foto) abia au câștigat cu 1-0. (Gabriel BALAȘA)