FC Botoşani a pierdut din nou la Târgu Mureş

Written on:December 5, 2016

bt-csms-is-netDupă două partide încheiate cu un scor alb, în compania celor de la Steaua şi Gaz Metan, FC Botoşani “a reuşit” şi o nouă înfrângere pe fondul unor nemulţumiri din interiorul clubului botoşănean, frământări generate de acuzele unor jucători privind banii prea puţini pe care îi încasează. Eşecul botoşănean s-a produs în etapa nr.19 când FC Botoşani a jucat la ASA Târgu Mureş pe un teren îngheţat, cu zăpadă, spre marea ruşine a organizatorilor târg mureşeni. După un 0-0 la pauză, dătător de speranţă, echipa botoşăneană a fost făcută şah mat în primele două minute ale reprizei secunde. Gazdele au înscris primul gol în min.46 prin nigerianul Kuku, iar un minut mai târziu Morar a marcat pentru 2-0 stabilind şi scorul final al partidei în care antrenorul Leo Grozavu a trimis în teren următorii neexperimentaţi: Iliev – Dimitrov, Plămadă, Burcă, Muşat,  Cucu, VaşvarI,  Herghelegiu (min.88 Juncanaru), L. Fulop (min.50 Roman), Astafei (min.74 Greu) – Tîrnovan. În min.54 portarul Iliev intervine salutar, blocând majorarea scorului, iar în min.65 Vaşvari a expediat o torpilă, mingea fiind respinsă greu de portarul Mingote care s-a şi accidentat din cauza unei căzături naşpa pe un teren la fel de naşpa…În afara faptului că botoşănenii nu au reuşit niciodată în Liga I să câştige la Târgu Mureş, ruşinos este şi faptul că din min.77 gazdele s-au apărat în zece jucători, în urma eliminării lui Ciolacu care a lăsat amintire jucătorilor botoşăneni un cot şi un pumn în plină figură. În urma acestei înfrângeri FC Botoşani rămâne pe locul 7 al clasamentului, cu 25 de puncte, golaveraj 23-19. Iar în etapa următoare, cea cu nr.20, FC Botoşani va juca pe teren propriu, sâmbătă 10 decembrie de la ora 18.00, contra chinuiţilor de la CSM Poli Iaşi, echipă care se află pe locul 11 cu doar 19 puncte, golaveraj 16-21. Reamintim că în ultimele două partide contra ieşenilor, din Cupa României şi campionat, FC Botoşani a reuşit de fiecare dată să se impună cu 1-0. (Gabriel BALAŞA)