FC Botoşani a obţinut prima victorie din 2015

Written on:April 9, 2015

Croitoru, Grozavu, Hadnagy 2Mare minune s-a petrecut miercuri 8 aprilie pe stadionul Municipal din Botoşani, în etapa a XXV a. Pentru că FC Botoşani a reuşit să obţină prima victorie din acest an, după ce ultimul succes pe teren propriu se produsese tocmai pe 25 octombrie 2014, în etapa nr. 12, când echipa botoşăneană a învins pe Rapid Bucureşti cu 3-0. Acum victima echipei botoşănene s-a numit Concordia Chiajna care a fost zdrobită cu 3-0, 0-0 la pauză, iar în prima repriză echipa botoşăneană a ratat şi o lovitură de la 11 metri. Cu sabia schimbării deasupra capului, antrenorul Leo Grozavu şi-a cravaşat puternic elevii la pauză iar rezultatele s-au văzut în partea a doua a jocului când, spre deliciul publicului, FC Botoşani a făcut spectacol. Cele trei goluri aducătoare de trei puncte au fost marcate de Vaşvari în min. 48, N. Roşu în min. 56 şi Hadnagy în min. 75. Într-o altă partidă a etapei nr. 25 Oţelul Galaţi a pierdut cu 1-0 la CFR Cluj, moldovenii fiind deja cu un picior în Liga a doua. CSMS Iaşi a continuat evoluţia bună din retur şi a învins în Dealul Copoului pe Dinamo Bucureşti cu 1-0, autorul golului fiind Bole în min. 20. Înaintea disputării ultimelor trei partide ale etapei nr. 25, FC Brașov – Ceahlăul Piatra Neamț (ora. 17.00), Pandurii Tg. Jiu – Astra Giurgiu (ora 19.15) și Steaua București – Petrolul Ploiești, toate trei programate joi 9 aprilie, echipele din Moldova se află pe următoarele locuri în clasamentul Ligii I: 8. FC Botoșani 34 puncte (golaveraj 28-30)…, 9. CSMS Iași 31 (24-29)…, 16. Ceahlăul Piatra Neamț 19 (18-42)…, 18. Oțelul Galați 15 (9-34). Următoarea etapă, cu nr. 26, ce se va juca pe 11, 12 și 13 aprilie, programează meciurile: Dinamo – Rapid, ASA Tg. Mureș – CS Universitatea Craiova, Universitatea Cluj – CFR Cluj, FC Brașov – FC Botoşani, Concordia Chiajna – CSMS Iaşi, Astra Giurgiu – Steaua Bucureşti, Oţelul Galaţi – Pandurii Târgu Jiu, Ceahlăul Piatra Neamţ – Gaz Metan Mediaş şi Petrolul Ploieşti – FC Viitorul. În fotografie, antrenorul Leo Grozavu încadrat de doi dintre jucătorii care i-au salvat demiterea, Marius Croitoru şi Attila Hadnagy. (Gabriel BALAŞA)