FC Botoşani a obţinut prima victorie din 2014 în Liga I

Written on:March 3, 2014

antrenor Leo Grozavu copyEtapa cu nr. 21 a fost una de bun augur pentru FC Botoşani care uitase gustul unei victorii de Liga I. Pentru că ultima victorie a echipei botoşănene a fost obţinută tocmai prin etapa nr. 9, la Corona Braşov pe 29 octombrie 2013, iar în faţa propriilor suporteri FC Botoşani nu mai câştigase din etapa a VI a, 1-0 contra FC Vaslui. Acum, în etapa nr. 21, la Botoşani a venit FC Braşov, o altă echipă aflată în hora retrogradării şi pe care, în meciul tur, FC Botoşani a învins-o cu 2-1 chiar sub Poalele Tâmpei. Aproximativ 2.000 de spectatori au venit pe Municipalul botoşănean, îndurând frigul şi o ploaie măruntă, în speranţa că poate, poate „mai câştigă şi ai noştri”. 94 de minute au trebuit să aştepte microbiştii botoşăneni pentru descătuşarea finală când au urlat bucuroşi, VICTORIEEE !!! Pentru că elevii pregătiţi de Leo Grozavu au avut un meci greu în faţa unor braşoveni care au sperat până în ultima clipă că pot pleca cel puţin cu un punct de la Botoşani. Scorul a fost deschis în urma unei centrări a lui Croitoru, mingea a ajuns într-un grup de trei jucători iar din umărul braşoveanului Cristea a intrat în poarta oaspeţilor, 1-0 pentru FC Botoşani. FC Braşov nu renunţă la luptă, meciul se incinge, iar în min. 40 Andrei Cristea îşi răscumpără gafa autogolului şi restabileşte egalitatea pe tabela de marcaj, 1-1 fiind şi rezultatul înregistrat la pauză. Repriza a doua se joacă fierbinte la ambele porţi, după principiul totul sau nimic, iar partida se îndrepta spre un echitabil 1-1 când centralul arată patru minute de prelungiri. Şi în min. 91, noul introdus Stojkov înscrie din mijlocul unei defensive braşovene prăbuşită la pământ. Scor final 2-1 pentru FC Botoşani la finalul unei partide în care tehnicianul Leo Grozavu (foto) a rulat următorul lot: Lazar, Patache, Ivanovs, Oltean, Bordeanu, Codoban (min.55 Puri), Vaşvari, Croitoru, Fulop (min. 77 Cârjan) Vertelis şi Hadnagy (min. 67 Stojkov). Vizibil fericit, la finalul partidei antrenorul Grozavu a spus: „Vreau să-i felicit pe toţi cei care au fost în teren, cei care au stat pe bancă, oamenii din jurul clubului, energia lor probabil s-a transmis echipei, conducerii, staff-ului, publicului. V-am spus, astăzi cel mai mare câştig sunt cele trei puncte. Restul, mai avem mult de muncă. Trebuie să înţelegem că mai sunt 13 jocuri cel puţin la fel de importante precum cel de astăzi, nu avem voie nici un moment să ne relaxăm, trebuie să ne dăm seama că în continuare avem foarte mult de muncă. FC Botoşani joacă cu spectrul acesta al retrogradării, este multă tensiune, multă încrâncenare şi atunci automat spectacolul 100% lipseşte. Este clar că nu am arătat ceea ce-mi doresc eu de la această echipă, sper cât mai rapid. Şi integrarea străinilor este destul de dificilă, vorbim multe limbi dar i-am adus să ridice nivelul”. Dinspre „casierie”, Valeriu Iftime, preşedintele FC Botoşani şi al SC Elsaco Electronic SA, finanţatorul echipei botoşănene, a declarat: ” Un rezultat, pe atât de norocos, pe atât de meritat. Dacă în fotbal nu ai şansă nu poţi să speri la lucruri măreţe. Sincer nu credeam în victorie spre final, mă pregăteam de un 1-1 şi să mă duc acasă să mă bag sub preş, iar suntem vai de capul nostru. Important este că am schimbat sensul vaporului că mergeam spre divizia B cu o viteză greu de imaginat. Sper ca, după 11 meciuri fără victorie, să avem un alt sens. Nu a fost un meci extraordinar, putea să fie un egal şi nu se supăra nimeni. Până la urmă norocul ţine cu cei puternici. Vă garantez că dacă lucrurile vor merge aşa, vom creşte de la meci la meci”. În urma acestei victorii, FC Botoşani a urcat pe locul 12, cu 23 de puncte, golaveraj 19-33. În etapa viitoare, cu nr. 22, FC Botoşani va juca tot pe teren propriu, adversara fiind Poli Timişoara, echipă pe care botoşănenii au învins-o în tur cu 1-0 chiar pe Bega. (Gabriel BALAŞA)