FC Botoşani a obţinut a şasea victorie consecutivă acasă contra Oţelului Galaţi

Written on:May 5, 2014

David Lazar-portar FC BT copyÎn ciuda vremii ploioase şi rece, aproximativ 700 de spectatori au ţinut să fie prezenţi în tribunele Municipalului botoşănean, duminică 4 mai, pentru a-şi încuraja favoriţii în partida cu Oţelul Galaţi. Fosta campioană a României a beneficiat şi ea de încurajările palide a vreo 15 suporteri veniţi de la Galaţi să susţină o echipă aflată în pericol de retrogradare şi din care nu a mai rămas decât epava campioanei de altă dată. Net superioară adversarilor, FC Botoşani a practicat un joc curajos şi spectaculos, apreciat îndelung de inimoşii suporteri din tribune. Scorul a fost deschis de Gabriel Vaşvari în min. 23, în urma unui penalty clar acordat de centralul Sebastian Colţescu pentru fault în careu asupra lui Hadnagy. Cu două minute înainte de pauză Fulop este agăţat în suprafaţa de pedeapsă şi centralul Colţescu arată din nou punctul cu var. Lovitura de la 11 metri este executată impecabil de acelaşi Vaşvari care stabileşte rezultatul la pauză, 2-0 pentru FC Botoşani. În min. 56 se produce una dintre fazele spectacol ale partidei, Stojkov forţează în atac şi îl serveşte excelent pe Istvan Fulop care, din patru metri plasează mingea în poarta gălăţenilor ridicând scorul la 3-0. Oţelul reuşeşte golul de onoare în minutul doi al prelungirilor arătate de arbitri, astfel că Astafei reuşeşte să-l învingă pe Lazar (foto), bravul portar al Botoşanilor care a făcut minuni în poartă, două dintre intervenţiile salvatoare fiind în minutele 58 şi 83 la şuturile gălăţeanului Tudorie. Pentru acest meci, antrenorul Leo Grozavu a decis ca FC Botoşani să joace în următoarea formulă: Lazar – Dinu, Oltean, Tincu, Acsinte – Codoban (min. 45 Danci), Croitoru (min. 87 Ghinga), Vașvari, Fulop – Hadnagy (min. 77 Cîrjan)și Stojkov. La final de partidă, tehnicianul Leo Grozavu a spus: ”Am risipit sper în acest moment și ultimele speranțe ale unora că Botoșani nu va fi și la anul în prima ligă. O partidă extraordinară pe un teren greu, vreau să mulțumesc oamenilor care au venit la meci pentru că, ca de fiecare dată s-a demonstrat că atunci când spectatorii sunt alături de noi, rezultatul este pozitiv. Chiar dacă a fost un timp urât, ne pare și nouă rău că nu au fost mai mulți alături de noi la această victorie. Și probabil la jocul care a consimțit rămânerea Botoșaniului în prima ligă. Nu sunt omul jumătăților de măsură, vom încerca să scoatem mai mult și din jocurile viitoare, suntem încă pionieri, a fost prima participare la prima ligă. FC Botoșani joacă doar pe teren și trebuie să scoatem puncte, nu reușim de fiecare dată, mai sunt și zile mai puțin fericite. Sigur, mă doare puțin capul, m-am supărat puțin la final, nu mi-am dorit sub nici o formă să luăm gol, mai bine câștigam cu 1 – 0 decât să luăm gol. Nu am vrut să luăm gol astăzi, nu s-a putut, bine că am câștigat. În orice caz nu vreau să reproșez nimănui nimic, a fost un meci frumos, băieții au făcut o partidă extraordinară împotriva unei echipe bune”. Iată şi celelalte rezultate înregistrate în etapa a XXX a: Săgeata Năvodari – Ceahlăul Piatra Neamţ 0-2, FC Vaslui – Pandurii Tg. Jiu 1-0, Gaz Metan Mediaş – Astra Giurgiu 0-0, CFR Cluj – Concordia Chiajna 1-1, Poli Timişoara – Petrolul Ploieşti 0-3, FC Braşov – Dinamo Bucureşti 2-0 şi Viitorul Constanţa – U Cluj 1-0. Partida Steaua Bucureşti – Corona Braşov s-a disputat după închiderea ediţiei. În timp ce primele patru locuri ale clasamentului Ligii I, poziţii aducătoare de jocuri în cupele europene, sunt ocupate de: 1. Steaua Bucureşti 68 puncte (golaveraj 63-16), 2. Petrolul Ploieşti 61 (47-18), 3. Astra Giurgiu 60 (57-26), 4. Dinamo Bucureşti 52 (45-28), echipele din zona Moldovei se situează pe locurile: 5. FC Vaslui 51 (36-19)…, 8. FC Botoşani 41 (34-47)…, 11. Ceahlăul Piatra Neamţ 36 (24-29)…, 17. Oţelul Galaţi 31 (32-48). În etapa viitoare, cu nr. 31, FC Botoşani va juca în deplasare la Ceahlăul Piatra Neamţ. (Gabriel BALAŞA)