FC Botoşani a încheiat în genunchi turul campionatului

Written on:October 30, 2018

După două victorii consecutive, contra celor de la Dinamo Bucureşti şi Gaz Metan Mediaş, FC Botoşani a clacat lamentabil în ultima etapă a turului actualei ediţii de campionat, chiar în faţa propriilor suporteri. Pentru că în etapa a XIII meciul FC Botoşani – Viitorul Constanţa s-a terminat cu victoria meritată a oaspeţilor cu scorul de 2-1. Formula de echipă, Pap – Patache (min.80 Trujic), Miron, Burcă, Dumitraș, Oaidă (min.42 Florescu), Rodriguez, Golofca (min.68 Ongenda), Papa, Fabbrini, M. Roman 2, utilizată de antrenorul Costel Enache a fost una păguboasă şi deloc pe placul celor aproximativ 2.000 de spectator prezenţi în tribunele Municipalului botoşănean. Deşi primul corner al meciului din min.2 în favoarea gazdelor anunţa că vom avea parte de fotbal de calitate, realitatea a fost alta. Pentru că a urmat o primă repriză fără fotbal şi faze pe placul privitorilor, ambele formaţii practicând un joc fără orizont şi idei clare de construcţie. Şi totuşi cel mai bun jucător al echipei botoşănene din prima repriză a fost portarul Pap care a scos onorabil cele câteva mingi expediate pe poartă de elevii pregătiţi de Gică Hagi. Cât despre jucătorul botoşănean Răzvan Oaidă, ajuns în Naţionala de tineret, de acesta am auzit abia prin min.37 când a fost faultat dur de un jucător oaspete. Aşadar un 0-0 chinuit s-a înregistrat la pauză. Primul gol al meciului a fost marcat cu capul în min.67 de Mihai Voduţ, în urma unei centrări perfecte a lui Drăguş. În min.85 centralul Marius Avram acordă just penalty pentru Viitorul în urma unui fault clar în careul botoşănean. Lovitura este executată cu precizie de Ianis Hagi care majorează scorul la 2-0 pentru Viitorul. În ultimul minut al prelungirilor, din totalul de trei, dictate de centralul Avram, noua achiziţie a FC Botoşani, Nicola Trujic (foto)  înscrie cu capul pentru 1-2, aşa pentru o minimă mulţumire a spectatorilor. Menţionăm că sârbul Nicola Trujic a fost transferat în luna octombrie la FC Botoşani de la Partizan Belgrad. Concluzii? Etapa cu nr.13 a fost una cu ghinion pentru cele două echipe din Moldova, Poli Iaşi şi FC Botoşani, ambele echipe suferind eşecuri pe teren propriu. În etapa următoare, cu nr.14, FC Botoşani va juca din nou pe teren propriu contra celor de la CFR Cluj (în tur 1-1), meci programat pentru sâmbătă 3 noiembrie de la ora 21.00. (Gabriel BALAŞA)