FC Botoşani a început meciurile cantonamentului turcesc

Written on:February 9, 2015

bt fc bt meciSăptămâna trecută, în Antalya – Turcia, FC Botoşani a demarat seria partidelor amicale de pregătire. În primul meci al cantonamentului turcesc, echipa botoşăneană a întâlnit formaţia SSA Jagiellonia Białystok (locul cinci în Liga I din Polonia). FC Botoşani, antrenată de Leo Grozavu, s-a impus cu scorul de 3-0, graţie golurilor marcate de Roussel (minutele 47 şi 48) şi Neluţ Roşu (min. 89). Tehnicianul Leo Grozavu a început partida cu: Lazar, Homei, Tincu, Oltean, Acsinte, Codoban, Vaşvari, Croitoru, Ivanovici, Hadnagy şi Şvichi. În partea a doua a meciului au intrat pe teren: Curileac, Patache, Ngadeu, Danci, Acsinte, Ianc, Bordeanu, Roşu, Roussel, Batin şi Quenten. În a doua partidă amicală din Turcia, echipa botoşăneană i-a întâlnit pe slovacii de la FK Trencin, echipă care la jumătatea campionatului se află pe locul secund în campionatul Slovaciei, la trei puncte de liderul Zilina. Unicul gol al confruntării a fost reuşit de Koolwijk în minutul 85, acesta reluând din doi metri ca la antrenament o minge venită de pe dreapta, slovacii profitând de lipsa de organizare din defensiva botoşăneană după o lovitură liberă de la mijlocul terenului venită în urma unui atac periculos a lui Danci asupra unui adversar. În meciul cu slovacii, Leo Grozavu a început meciul în formula: Curileac, Homei, Tincu, Oltean, Acsinte, Codoban, Vaşvari, Roşu, Fulop, Batin şi Ivanovici, iar din minutul 62, tehnicianul botoşănean a mizat pe formula: Tiuţ, Patache, Ngadeu, Tincu, Bordeanu, Ianc, Danci, Croitioru, Roussel, Hadnagy, Quenten. În seara zilei de 7 februarie, FC Botoșani a disputat al treilea amical din Turcia, adversara fiind echipa cehă FC Vysocina Jihlava, locul 15 în prima ligă a Cehiei. Partida a fost câștigată cu 1-0 de cehi, singurul gol al meciului fiind marcat in minutul 61 de Jiri Krejci, care a inscris cu o lovitura de cap, in urma unui corner. Următorul meci amical al FC Botosani s-a jucat luni, 9 februarie, împotriva slovacilor de la Ruzomberok, după închiderea ediției. (G.B.)