FC Botoșani a fost mușcată fără milă de „lupii galbeni”

Written on:August 3, 2014

Valeriu IftimeCum era de aşteptat, FC Botoşani a pierdut şi al doilea meci din actuala ediţie de campionat, de această dată în deplasare la Petrolul Ploieşti. Găzarii sau mai nou „lupii galbeni”, au măturat pe jos cu echipa botoşăneană şi au reuşit să-i marcheze cel mai rapid gol, autor Adrian Mutu în min. 1 şi cinci secunde. În norocosul minut 13 Petrolul îşi majorează avantajul la 2-0, gol Albin în urma unei execelente pase primită de la Mutu, pentru ca în min. 16 portarul Lazar să facă o gafă de proporții și să-i permită lui Tamuz să ridice scorul la 3-0. În min. 26 FC Botoșani are o mică tresărire și Ianc trimite mingea în transversala porții ploieștene. Petrolul continuă să fie la cârma jocului și în min. 35 Mutu ratează majorarea rezultatului și trimite mingea cu capul la doar câțiva centimetri de poarta apărată de noul intrat Tiuț. Pe fondul unei mici toropeli a „lupilor galbeni”, Paul Batin reuşeşte să înscrie în min. 38 primul gol al campionatului pentru FC Botoşani, 3-1 fiind şi scorul înregistrat la pauză. Repriza secundă este de un nivel fotbalistic mai scăzut, probabil şi din cauza căldurii care a generat două pauze de hidratare a jucătorilor, iar cei care mai înscriu sunt tot „lupii galbeni” care muşcă din nou în min. 60 prin ciocolatiul Tamuz care realizează „dubla”. Ar mai fi de reţinut intervenţia bună a portarului Tiuţ din min. 75 când Mutu a şutat puternic din şase metri. Pentru partida că Petrolul Ploieşti, antrenorul Leo Grozavu a rulat următorul lot botoşănean: Lazar (min. 34 Tiuţ), Patache, Oltean, Tincu, Acsinte, Ianc (min. 64 Tiron), Vaşvari, Croitoru, Ivanovici, Batin, Quenten (min. 73 Fulop). La final de meci Valeriu Iftime (foto), principalul finanțator al FC Botoșani, a declarat în stilu-i caracteristic„ „Mie îmi pare rău. Eu am fost în cantonamentul din Austria şi m-am îmbolnăvit de lipsă de modestie. Noi nu suntem modeşti. Nu avem nicio şansă nici în meciul următor. Eu nu văd. Astăzi, la 3-0 era compasiune. Ăia s-au oprit. Ei nu sunt nemţi. Dacă erau nemţi, nu le puteam număra. Trebuiau doi secunzi să numere golurile lui Leo. Noi nu suntem cu picioarele pe pământ. Noi credeam că mergem şi batem echipe. Noi nu suntem o echipă care să ne gândim la victorie. Noi trebuie să plângem în fiecare zi după 0-0. Dacă putem să dăm şi noi un gol ne îmbătăm de bucurie. Nu te apuci să joci deschis cu Astra sau Petrolul pentru că iese un dezastru. Suntem complet neatenţi în apărare. Avem o echipă care s-ar putea să ne creeze multe dureri de cap. M-am chinuit, m-am dat peste cap. Nu mai spun eforturile pe care le-am făcut în această vară. Cantonament, pregătiri… Mă doare capul. Am două meciuri la care trebuie să iau pastile. Începe meciul şi ne dau gol ăia. Nu am nici măcar o jumătate de oră de speranţă. Toată vara s-au gândit doar la cum facem contracte cât mai mari. Trebuie să munceşti mult ca să ai pretenţii de divizia A. Nu am nicio speranţă că duminică putem obţine un rezultat bun cu Astra. Degeaba le-a dat Cornel (n.r. Cornel Șfaițer) cu aghiazmă, le-a citit preotul. E din mintea lor. Ei cred că sunt fotbalişti. Îmi pare rău. Suntem o echipă modestă. Dacă luăm bătaie cu 3-0 de la Astra, eu o să fiu foarte mulţumit. Că nu am luat cinci. Aşteptăm apoi meciul de la Galaţi unde cu sudoare cred că vom obţine un punct”. În etapa viitoare, cu nr. 3, FC Botoşani va juca pe teren propriu cu Astra Giurgiu, o altă partidă care se anunţă foarte dificilă şi aproape imposibilă de acumulat vreun punct. Iar în etapa a doua Astra Giurgiu a decimat pe teren propriu pe FC Brașov cu 5-0. Alte concluzii? Este evident că aceste debut de campionat nu priește deloc echipelor din Moldova. Alături de FC Botoșani, în mare suferință de fotbal se mai dovedesc a fi și cei de la Ceahlăul Piatra Neamț dar și Oțelul Galați. Doar ieșenii au scos un punct chinuit în prima etapă. (Gabriel BALAȘA)