FC Botoşani a fost învinsă din nou la CFR Cluj

Written on:November 9, 2016

bt-leo-grozavu-netÎn ultimul meci din cadrul etapei a XV a, FC Botoşani s-a deplasat la CFR Cluj în speranţa obţinerii a cel puţin unui rezultat de egalitate care să o menţină în zona play off-ului. Pentru acest meci tehnicianul Leo Grozavu (foto) a rulat următorul lot botoşănean: Iliev – Dimitrov, Miron, Burcă, Muşat, Vaşvari (min.90 Plămadă), Bordeianu,  Golofca, Barbosa (min.62 Cucu), I. Fulop (min.46 Hergheligiu) şi Astafei. Partida începe prost pentru botoşăneni, în min.2 Golofca primind de la centralul George Rădulescu cartonaş galben pentru simularea unui fault în careul clujean. Două minute mai târziu Vaşvari se accidentează destul de grav însă continuă meciul. În min.8 clujenii irosesc prima mare ocazie de gol iar prima repriză este presărată cu faulturi tot mai multe soldate cu accidentări în ambele echipe. Abia în min.40 se produce primul corner al meciului, acesta aparţinând echipei botoşănene şi rămas fără rezultat pe tabela de marcaj, 0-0 fiind scorul înregistrat la pauză. Repriza secundă se joacă mai alert şi se părea că scopul antrenorului Gruzavu, de a pleca cu un punct de la Cluj, este pe cale să se realizeze. Chiar dacă în în min.69 Dimitrov scoate cu capul de pe linia porţii o minge pe care scria gol. Însă ca în celebra zicere românească “s-a înecat ca ţiganul la mal”, FC Botoşani a clacat în min.89 când Larie a marcat unicul gol la meciului şi a adus CFR-ului clujean trei puncte nesperate. Pentru că, aşa cum au subliniat şi comentatorii meciului, gazdele au jucat una dintre cele mai slabe partide din actualul campionat. În urma acestei partied, FC Botoşani a coborât pe locul şapte al clasamentului, cu 23 de puncte, golaveraj 23-16. Următorul meci pentru FC Botoşani va fi vineri 18 noiembrie, de la ora 18.00, când echipa moldavă va întâlni pe teren propriu pe FC Voluntari. Timp suficient pentru ca la echipa botoşăneană se se facă analize serioase asupra scăderii de formă care a dus la coborârea de pe locul 4 pe 7… (Gabriel BALAŞA)