FC Botoşani a făcut spectacol în faţa propriilor suporteri

Written on:April 6, 2014

Valeriu Iftime copyÎn etapa a XXVI-a, FC Botoşani a reuşit să facă uitată înfrângerea categorică suferită în meciul cu Steaua şi a oferit publicului botoşănean o partidă spectacol contra „lanternei roşii”. FC Botoşani – Corona Braşov 3-1 într-un meci bun în care Claudiu Codoban a reuşit să înscrie două goluri, în minutele 39 şi 49, pentru ca în min. 53 Attila Hadanagy să marcheze al treilea gol. Golul de onoare al oaspeţilor a venit pe fondul unei nejustificate relaxări botoşănene de care a profitat Wanderson Mirinda în minutul 74. Bucurie finală în rândul finanţatorilor dar şi pe banca tehnică de unde antrenorul Leo Grozavu a trimis în teren următorul lot: David Lazar, Florin Acsinte, Ciprian Dinu, Marius Croitoru, Gabriel Vaşvari, Răzvan Tincu, Sergiu Oltean, Claudiu Codoban (min. 67 Cristian Danci), Aco Stojkov, Attila Hadanagy (min. 81 George Cîrjan) şi Aurimas Vertelis (min. 71 Istvan Fulop). În urma acestei victorii, FC Botoşani a urcat pe locul 7 în clasament cu 35 de puncte, golaveraj 27-39. La finalul partidei, în stilul său inconfundabil, finanţatorul Valeriu Iftime (foto) a spus: „A fost un meci frumos, este ceea ce nu am văzut la Botoşani. E pentru prima dată de când am început campionatul în Liga 1, când am fost şi eu relaxat 20 de minute. Pe cuvântul meu… După care, la 3 – 1 iar a început să-mi fie frică. M-am gândit că fac 3 – 2 şi stau cu inima în piuneze până la finalul meciului. A fost frumos, am jucat şi bine (…). Trebuie să recunoaştem că azi am jucat bine, am avut trei goluri remarcabile, faze de fotbal adevărat, adică până şi Vertelis juca cu câlcâiul, n-aţi văzut? Am uitat pentru vreo jumătate de oră de retrogradare pentru că mi-a spus cineva că suntem pe locul 7. Şi zic: locul 7?! E incredibil! Credeţi-mă, eu nu pot să-mi articulez bine gândirea spunând unui om: Botoşaniul e pe locul 7. Botoşaniul era pe locurile 14, 12, 11, acolo, la bătaie. Dacă acasă nu faci puncte, atunci unde? Am fost într-o zi bună, mă bucur foarte, foarte mult că n-au tratat meciul din vârful pantofului, că puteam să avem o surpriză mare. Mă bucur din ce în ce mai mult pentru Leo că e din ce în ce mai neamţ şi îi iese cam totul. Dacă nu face îl dăm afară, dacă nu face cinci puncte nici nu discut, serios. Cum adică, astea înseamnă să luăm bătaie continuu sau…? Nu înţeleg. Păi dacă a făcut 35 de puncte şi nu a mai făcut cinci puncte, îl dau afară. Păi dacă acasă nu faci puncte cu Dinamo, cu Astra, cu ăştia slabi, cu cine să facem puncte?”. (Gabriel BALAŞA)