FC Botoşani a debutat cu o victorie în cantonamentul din Antalya

Written on:January 31, 2016

FC BT meci netDebutul meciurilor amicale din cantonamentul turcesc s-a dovedit unul favorabil pentru FC Botosani. Pentru că în primul meci, disputat joi 28 ianuarie, jucătorii botoșăneni, antrenați de profesorul Cristi Pustai, au învins cu 2-1 echipa maghiară Békéscsaba 1912, formație aflată pe locul 12 in prima liga din Ungaria. Golurile formatiei botoșănene au fost marcate de noii veniți Fernando Carralero Garcia în minutul 44 și Deivydas Matulevicius în minutul 49. Golul ungurilor a fost înscris de Laczko în min. 51. Iată și lotul botoșănean de start utilizat de antrenorul Cristi Pustai: Pleșca – Mușat, Miron, Ichim, Dimitrov, Cabrera, Casado, Vașvari, Golofca, Quenten și Hadnagy. În prima repriză au mai intrat Iliev, Matulevicius, Popovici, Ivanovici, Carralero, Fulop, Plămadă iar în repriza secundă au mai evoluat toți jucătorii aflați în lot. Al doilea amical al FC Botoșani din Turcia s-a produs sâmbătă 30 ianuarie când echipa moldavă a jucat contra ucrainenilor de la Zorya Lugansk, echipă ce joacă în prima ligă a Ucrainei. FC Botoșani a pierdut la limită, cu 1-0, în fața echipei aflată pe locul trei în campionatul Ucrainei, după Sahtior Donetk și Dinamo Kiev. Golul victoriei a fost marcat în minutul 88 de Zagorulko în urma unei lovituri de colț, acesta reluând cu capul de langa Ichim. Ambii antrenori au folosit aproape toți jucătorii în cele două reprize. În prima repriză tehnicianul Cristi Pustai a utilizat următorul „unsprezece”: Iliev – Dimitrov, Ngadeu, Miron, Popovici, Vașvari (cpt.), Bordeianu, Quenten, Fulop, Carralero și Matulevicius, iar în partea a doua a jocului a mizat pe: Pleșca – Dimitrov, Plămadă, Ichim, Popovici, Casado, Vasvari, Cabrera, Golofca, Roman, Ivanovici. În continuare, programul amicalelor din Turcia este: 3 februarie,  FC Botosani – Eskisehirspor (locul 1, Turcia – Liga 1); 5 februarie, FC Botosani – MFK Ružomberok (locul 8, Slovacia – Liga 1) şi pe 6 februarie, FC Botosani – Volyn Lutsk (locul 9, Ucraina – Liga 1). (Gabriel BALAŞA)