E certitudine: FCM Dorohoi rămâne în Liga a doua!

Written on:April 26, 2015

FCM DorohoiDupă ce în urmă cu zece zile FCM Dorohoi (foto) a surclasat pe teren propriu pe Farul Constanţa cu 5-1, în etapa a patra, disputată sâmbătă 25 aprilie, echipa moldavă a câştigat cu 3-1 şi pe terenul „marinarilor”. Gazdele au deschis scorul în min. 8 prin Enciu, după care dorohoienii au făcut spectacol în repriza secundă. Ghiviziu a egalat în min. 55 pentru ca zece minute mai târziu acelaşi Ghiviziu să-şi treacă în cont „dubla”. Rezultatul final a fost stabilit de E. Sandu care a marcat în min. 80 şi nou promovata FCM Dorohoi, antrenată de Vespazian Colban, va rămâne cu siguranţă încă un sezon în Liga a doua. În timp ce Farul Constanţa este nevoită să susţină un meci de baraj pentru a evita retrogradarea în Liga a treia. În cealaltă partidă a turneului play out, CS Baloteşti a remizat pe teren propriu, 1-1, cu ACS Berceni, drept pentru care clasamentul de play out se prezintă astfel: 1. CS Balotești 33 puncte, 2. FCM Dorohoi 31, 3. ACS Berceni 29, 4. Farul Constanța 22. În etapa a patra a turneului play off din Seria I scorurile şi marcatorii au fost: Rapid CFR Suceava – FC Voluntari 1-3 (Negru/ T. Bălan, Maxim şi A. Bălan), Gloria Buzău – SC Bacău 2-1 (Dăniţă, Răduca/ Curiliuc), Academica Argeş – CF Brăila 3-1 (Olariu, Chiţu, Muntean/ Spătaru). În clasamentul turneului play off lider detaşat este FC Voluntari cu 63 de puncte şi în procent de 100% promovată în Liga I. (Gabriel BALAŞA)