După 7 etape, FC Botoşani se menţine pe podiumul Ligii I

Written on:August 22, 2017

Deşi părea o partidă uşoară pentru gazde, meciul FC Botoşani – Concordia Chiajna a avut situaţii jenante pentru botoşăneni. Cum a fost şi cea din min.27 când Muşat a trimis greşit la Paul Batin iar fostul jucător al Botoşanilor a adus oaspeţii în avantaj, 0-1 fiind şi rezultatul la pauză. La opt minute de la reluarea părţii a doua a jocului, Moruţan driblează tot ce-i iese în cale, îi pasează excelent lui Laurenţiu Buş care de la şapte metri restabileşte egalitatea pe tabela de marcaj. În min.55 D. Popa a centrat perfect pentru Mihai Roman (foto) care înscrie golul de 2-1 pentru FC Botoşani. După care în min.77 echipa gazdă rămâne în zece jucători pentru că Moruţan vede al doilea „galben” pentru o presupusă simulare în careul oaspete şi este eliminat. Chiar şi în inferioritate numerică FC Botoşani atacă periculos iar în min.79 Burcă ratează incredibil pentru că oaspeţii au respins mingea de pe linia porţii. Scor final 2-1 pentru FC Botoşani care, după şapte etape se menţine pe locul secund al clasamentului Ligii I. O victorie muncită în care fotbal autentic s-a jucat doar în repriza secundă. Mai mult FC Botoşani a fost văduvită de absenţa a doi jucători de bază, L. Fulop şi Cucu care, în urma accidentărilor suferite, vor sta departe de terenul de joc şase respectiv două luni. Şi iată configuraţia primelor patru locuri ale clasamentului: 1. CFR Cluj 19 puncte (golaveraj 13-1), 2. FC Botoşani 16 (13-5), 3. CSU Craiova 15 (9-3), 4. FCSB 15 (10-6). Iar în etapa următoare, cu nr.8, FC Botoşani va juca, duminică 27 august de la ora 21.00, la FCSB. (Gabriel BALAŞA)