Duelul feroviarilor a fost câştigat la scor de Rapid Bucureşti

Written on:April 9, 2014

M4034S-4211În Liga a doua – Seria I, în deschiderea etapei a XXV a, disputată miercuri 8 aprilie, pe stadionul Astra din Ploieşti s-a jucat partida Rapid Bucureşti – Rapid CFR Suceava, un veritabil duel feroviar. Scorul a fost deschis rapid, în minutul 3 din penalty, de către Pancu, în urma unui fault în careu produs asupra lui Daniel Niculae. Şase minute mai târziu Niculae trimite mingea în transversala porţii sucevene ratând majorarea scorului. Deşi se părea că jocul este la discreţia Rapidului de Bucureşti, în min. 38 suceveanul Arotăriţei reuşeşte egalarea, stabilind şi scorul la pauză, 1-1. Minutele 51 şi 60 sunt benefice pentru Daniel Niculae care reuşeşte „dubla” şi ridică scorul la 3-1 în favoarea echipei din Giuleşti. În ultimul minut de joc veteranul Daniel Pancu își trece și el în cont „dubla” ridicând rezultatul la 4-1, pentru ca în minutul trei al prelungirilor Martin să pecetluiască scorul final, 5-1 pentru Rapid Bucureşti. În celelalte partide ale etapei nr. 25, în Seria I scorurile au fost: Farul Constanţa – Dunărea Galaţi 0-2, CSMS Iaşi – ACS Berceni 4-1, FC Clinceni – Gloria Buzău 1-1, CF Brăila – Unirea Tărlungeni 1-0 şi CSM Unirea Slobozia – SC Bacău 0-0. În clasamentul Seriei I, primele şase poziţii sunt ocupate de: 1. CSMS Iași 43 puncte (golaveraj 42-15), 2. Rapid București 41 (34-18), 3. CSM U Slobozia 38 (27-22), 4. FC Clinceni 36 (37-23), 5. ACS Berceni 33 (30-22), 6. SC Bacău 26 (27-28). (Gabriel BALAȘA)