Duel America de Sud – Europa în semifinalele Mondialului brazilian

Written on:July 6, 2014

cm 2014Primul sfert de finală a fost o bătălie europeană în care Germania a câştigat cu 1-0 în faţa Franţei. Mult mai pragmatic, Panzerul german a ieşit învingător în faţa Cocoşului galic asigurându-şi un loc în semifinale unde va întâlni gazda competiţiei. Al doilea meci al sferturilor a fost câştigat cu mari emoţii de Brazilia, scor final 2-1, care a avut de înfruntat o Columbie bătăioasă, demnă de tot respectul. Nu a mai fost marţi ci sâmbătă, deci nu a mai fost Belgia ci Argentina care a câştigat la limită, 1-0, confruntarea cu Dracii roşii. În ultima partidă a sferturilor de finală Olanda s-a chinuit enorm cu micuţa Costa Rica, portarul american fiind de departe eroul meciului şi cel mai bun portar al Mondialului. Costa ricanul Navas a fost învins la loteria penalty-urilor, scor final 4-3 pentru Portocala mecanică. Aşadar pe 8 şi 9 iulie, ambele de la ora 23.00, semifinalele Brazilia – Germania şi Argentina – Olanda, ultima fiind reeditarea finalei din 1978 când sud americanii au câştigat în prelungiri pentru că îl aveau pe Mario Alberto Kempes. Va putea acum Lionel Messi să fie la înălţimea marelui Kempes sau Portocala lui Van Persie va juca o nouă finală? (G.B.)