Doar un egal pentru FC Botoşani la debutul în UEFA League

Written on:July 3, 2015

FC BT-Spartaki netNu a fost să fie o victorie la debutul prematur al FC Botoşani în UEFA League. Pentru că în primul tur preliminar echipa botoşăneană a întâlnit o altă debutantă, georgienii de la Spartaki Tskhinvali, gruzinii din patria „ilustrului” dictator Iosif Visarionovici Stalin dând o replică dârză elevilor antrenaţi de Leo Grozavu. După ce a condus la pauză cu 1-0, FC Botoşani a fost egalată în debutul reprizei secunde, iar restul a fost o luptă surdă pentru marcarea măcar a golului victoriei. Scor final 1-1, un egal care a produs o imensă dezamăgire celor peste 6.000 de suporteri botoşăneni aflaţi în tribunele stadionului din Botoşani în seara zilei de 2 iulie 2015. O cronică completă a partidei şi declaraţiile de după meci puteţi citi în ediţia tipărită a Informatorului Moldovei de săptămâna viitoare. Reamintim că returul partidei se joacă joi 9 iulie, la Tbilisi, loc unde oficialii botoşăneni încă mai cred într-o calificare. (G.B.)