Debut senzaţional al FC Botoşani contra CFR Cluj

Written on:August 1, 2016

bt fc tabela scor netDupă amiaza zilei de 30 iulie 2016 a fost din nou una în care spectacolul a învins fotbalul pe Municipalul botoşănean. După  ce a stat în prima etapă, pe motiv de lipsă de adversar, Rapid sau Poli Timişoara?, FC Botoşani a trecut direct în etapa a doua. C-aşa-i la noi! În prezenţa a peste 4.000 de spectatori, echipa botoşăneană a reuşit un debut de zile mari în cea de-a patra ediţie consecutivă pe prima scenă fotbalistică a României. Nici nu se stinseseră bine ecourile senzaţionalei victorii cu 4-0 contra CFR Cluj, din ultima etapă a ediţiei 2015-2016, că feroviarii ardeleni au fost nevoiţi să suporte din nou umilinţa pe stadionul Botoşanilor. Şi ce umilinţă! Una a spectacolului total, o luptă chiar şi împotriva centralului vâlcean Adrian Comănescu care a fluierat după cum l-a tăiat capul, drept pentru care, la rându-i, a fost fluierat şi apostrofat copios de o mulţime furioasă, pe bună dreptate. Pentru că în min.19, la scorul de 0-0, acest Comănescu îl ignoră pe asistentul Florin Neacşu care ridicase fanionul şi-l lasă pe Antonio Jakolis să pătrundă slobod şi să deschidă scorul în favoarea clujenilor. Iar pentru ca nesimţirea să fie totală, Comănescu îi arată cartonaşul galben portarului Iliev pentru că… nu l-a luat în braţe pe central să-l pupe pentru gafa comisă. Însă cum şi în futbol nu mor caii când vor câinii, cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, lituanianul Deivydas Matulevicius înscrie imparabil cu capul în urma unei centrări perfecte a bulgarului Dimitrov, 1-1 fiind rezultatul consemnat la pauză pe tabela de marcaj. La şapte minute de la reluarea partied, fix în min. 47, Istvan Fulop execută magistral o lovitură liberă de la 17 metri şi aruncă tribunele în aer pentru că FC Botoşani conducea cu 2-1. Repriza secundă este la discreţia echipei gazdă care îşi crează ocazii bune de majorare a scorului, lucru care se concretizează în min. 80 când Nicolae Muşat înscrie un gol senzaţional, dintr-un unghi aproape imposibil şi pecetluieşte scorul final: FC Botoşani – CFR Cluj 3-1! Iată şi echipa botoşăneană trimisă în teren de tehnicianul Leo Grozavu: Plamen Iliev – Radoslav Dimitrov, George Miron, Florin Plămadă, Nicolae Muşat, Istvan Fulop, Gabriel Vaşvari, Mihai Bordeianu,  Andrei Herghelegiu (min.81 Sergiu Popovici), Deviydas Matulevicius (min. 86 Lucian Greu), Victor Astafei (min.70 Mihai Roman).  “Felicitări băieţilor. Au făcut o partidă fantastică. Am avut un început cu multe sincope dar nu datorate nouă. CFR avea două meciuri oficiale jucate iar noi niciunul. Am pierdut o serie de jucători foarte importanţi dar sunt extraordinar de fericit, am făcut o partidă foarte bună, am mai avut două-trei situaţii mari de a marca. Vreau să mulţumesc publicului. Am intrat mai greu, o serie de jucători nu au ritm de joc. Gabi Vaşvari nu s-a antrenat în ultimele două săptămâni. La 3-1 cu CFR nu pot decât să fiu mulţumit. Vom vedea unde mai avem de lucrat. O să mai treacă 5-6 etape până ce Astafei şi Herghelegiu vor înţelege ce ne dorim noi. Am câştigat abia un meci. La Voluntari va fi dificil. Ne dorim să facem un rezultat bun. După patru-cinci etape vom estima unde ne situăm”, a declarat mulţumit Leo Grozavu la finalul meciului. “După a doua repriză, o victorie meritată a Botoşaniului”, a concluzionat cu fair play Vasile Miriruţă, antrenorul clujenilor. Iar din partea finaţatorilor clubului botoşănean, simpaticul Cornel Şfaiţer a spus: “Am avut emoţii. Ştiam că sunt două echipe care vor juca un fotbal de calitate, un fotbal curat, doi antrenori războinici. În seara asta am fost noi mai ambiţioşi, era primul joc. A ieşit o seară minunată. A fost un scor mic dar trebuie să fim mulţumumiţi. Campionatul e lung şi mai avem de marcat goluri. Am pus pariu că Matulevicius va marca. Mă bucur enorm pentru el, e în revenire. Astfei şi Roman vor avea un parcurs excelent la Botoşani în viitor, când vor ajunge la potenţialul maxim. Ne dorim să mai transferăm doi jucători pentru că e lung campionatul. Am semnat cu brazilianul dar vreau să fie o surpriză marţi. Mai vin doi jucători. Brazilianul şi încă un tânăr jucător. Sperăm ca brazilianul să fie la nivelul lui Cabrera sau chiar mai bun”. În etapa viitoare, cu nr. 3, FC Botoşani va juca în deplasare la FC Voluntari. (Gabriel BALAŞA)