Dans maghiar nr. 5 pe Municipalul din Botoşani

Written on:April 21, 2014

+ÿFAI+ÜER-IFTIME copyPeste 2.000 de botoșăneni au ținut să fie în prima zi de Paşte în tribunele Municipalului botoşănean pentru a fi alături de FC Botoşani în etapa nr. 28 contra celor de la Pandurii Tg. Jiu. Iar cei prezenţi nu au avut ce regreta. Pentru că de sărbătoarea Învierii Domnului, echipa botoşăneană „a înviat” în faţa unei echipe care în tur a câştigat cu un usturător 6-1. Scorul a fost deschis de Elton în min. 10, portarul Curileac neputând reţine mingea care a depăşit linia porţii. Golul primit nu a turnat plumb în ghetele gazdelot, ci dimpotrivă botoşănenii antrenaţi de Leo Grozavu au prins aripi. La două minute de la primirea golului, Istvan Fulop şutează plasat din 16 metri şi semnează uvertura a ceea ce avea să fie începutul unui sublim Dans maghiar nr. 5. Iar în minutele 43 şi 45 acelaşi magnific Fulop înscrie din nou, 3-1 fiind scorul înregistrat la pauză. Incredibil pentru spectatorii din tribune pentru că niciodată în Liga I FC Botoşani nu a marcat de trei ori într-o singură repriză. În partea a doua a jocului a urmat asediul preconizat la poarta botoşăneană, iar în min. 82 Pandurii reuşesc să mai înscrie odată prin Alex dos Santos. „Infernul” de final a fost prelungit cu încă opt minute dar mândra tabelă de marcaj a rămas neschimbată, arătând la final un magnific 3-2 pentru FC Botoşani. Iată şi eroii de la FC Botoşani care au reuşit victoria şi au spălat ruşinea partidei din tur: Curileac, Dinu, Oltean, Ivanovs, Acsinte, Fulop (min. 78 Ghinga), Croitoru, Vașvari, Codoban, Stojkov, Cârjan (min. 57 Hadnagy care în min. 67 a fost înlocuit de Patache)). Fericit la maxim, finanţatorul Valeriu Iftime a declarat la final de meci în stilu-i caracteristic: „Astăzi a fost cel mai frumos spectacol la Botoşani. Suntem în istoria progresivă, nu mai este ca în Lucian Blaga, deal-vale ca într-o filozofie românească, adică şi bine, şi rău, azi e bine, mâine e rău. Din fericire pentru Botoşani, e din ce în ce mai bine. Ultimul meci am învins cu 3–1 o echipă care trăgea la retrogradare sau care retrogradează sută la sută şi astăzi am învins cu 3 – 2, când putea să fie şi 4–2, şi 3 –1.De fapt, fericirea nu este o stare de spirit pe care să o poţi exprima în cuvinte. E pur şi simplu ca în dragoste, îţi place sau nu, te simţi bine sau nu, eu acum mă simt bine, din fericire pentru mine”.În culmea fericirii s-a arătat şi preşedintele FC Botoşani, Cornel Şfaiţer, care a spus:„De mult n-am trăit un asemenea meci. În primul rând am jucat contra unei echipe foarte bune, puternice, o echipă de Europa League, a jucat cu Fiorentina, iar noi astăzi ne-am arătat adevărata valoare şi parcursul bun din acest retur, jocul foarte bun şi victoriile consecutive în meciurile disputate acasă. Am avut emoţii, am trăit la maxim acest meci şi sunt bucuros că ne-a ieşit un meci bun în faţa botoşănenilor care au venit astăzi în număr mare la meci şi a fost o adevărată sărbătoare pentru noi”. În urma acestei partide, FC Botoşani se află pe locul 8 al clasamentului Ligii I cu 38 de puncte şi golaveraj 31-43. În următoarea etapă, cu nr. 29, FC Botoșani va juca la Petrolul Ploiești, găzarii câștigând în tur la Botoșani cu 2-1. (Gabriel BALAŞA)