Cu Timişoara, Foresta Suceava a scăpat trei puncte printre degete

Written on:February 26, 2017

Sâmbătă 25 februarie s-a dat startul returului Ligii secunde de fotbal, ediţia 2016-2017. Iată rezultatele  partidelor din etapa a XXII a: Academica Clinceni – CS Afumaţi 1-0, Luceafărul Oradea – Sepsi OSK Sfântul Gheorghe 1-2, FC Braşov – Olimpia Satu Mare 1-2, CS Mioveni – Dunărea Călăraşi 2-2, Metalul Reşiţa – Unirea Tărlungen3-0, Dacia Unirea Brăila – UTA Bătrâna Doamnă, Foresta Suceava – ASU Poli Timişoara 2-2, CSM Râmnicu Vâlcea – CS Baloteşti 0-3. Juventus Bucureşti şi Chindia Târgovişte au stat. În partida disputată pe stadionul Areni din Suceava, forestierii moldoveni, antrenaţi de Cristian Popovici, au remizat cu timişorenii de la ASU Poli, scorul final fiind 2-2, după ce la pauză a fost 0-0. Iată “unsprezecele” de start al sucevenilor: Niga – D. Bălan (cpt.), D. Lung, Asanache, Drugă, Cerlincă, Dumitriu, Dănilă, Căinari, B. Rusu, Vraciu. Cei care au deschis scorul au fost oaspeţii prin Birău în min.54, gazdele egalând în min.65 prin Stănescu. Încurajaţi de suporteri, sucevenii au preluat conducerea jocului şi în min.77 Dumitriu a adus Foresta în avantaj pe tabela de marcaj. Dar cu cinci minute înainte de final timişorenii reuşesc egalarea, autor Bădăuţă în min.85. În etapa viitoare cu nr.23, sâmbătă 4 martie, Foresta Suceava va juca în deplasare la CS Baloteşti. În urma etapei nr.22, clasamentul primelor zece locuri din Ligii a doua se prezintă astfel: 1. Juventus Bucureşti 45 de puncte (golaveraj 34-7), 2. Olimpia Satu Mare 40 (31-17), 3. UTA Bătrâna Doamnă 39 (35-21),  4. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 38 (32-13), 5. FC Braşov 38 (32-19), 6. CS Mioveni 35 (25-15), 7. Chindia Târgovişte 29 (27-22), 8. Foresta Suceava 27 (33-36), 9- Luceafărul Oradea 26 (21-20), 10. Dacia Unirea Brăila 26 (20-24). (G.B.)