Cu Pustai la catedră, FC Botoșani a obținut a doua victorie din actualul campionat

Written on:October 18, 2015

FC bt cornel sfaiter cristi pustai valeriu iftime netDe la inaugurarea nocturnei de pe Municipalul botoșănean, care a prefațat celebru meci FC Botoșani – Dinamo București 3-2 din ediţia trecută de campionat, microbiştii botoşăneni nu au mai văzut un veritabil spectacol fotbalistic la Botoşani. Pentru că uvertura etapei nr.14, FC Botoşani – CSU Craiova, a fost un regal fotbalisitic în seara zilei de 16 octombrie 2015. Cu Cristian Pustai (foto încadrat de finanțatorii Cornel Șfaițer și Valeriu Iftime) aflat la al doilea meci pe banca tehnică a echipei botoşănene, altă ecuaţie s-a rezolvat de această dată pe gazonul verde. După 1-1 în ultima etapă a turului contra celor de la ASA Tg. Mureş, gol egalizator marcat de Atilla Hadnagy (foto), partida contra oltenilor antrenaţi de Emil Săndoi s-a dovedit una dificilă, de risc maxim. Ca niciodată, FC Botoşani a deschis repede scorul, gol Hadnagy cu capul în min.4, în urma centrări excelente de pe partea dreaptă a bulgarului Dimitrov. În min.12 Craiova egalează, golul fiind marcat de Nuno Rocha care a împins la disperare în poartă mingea şutată de Bawab. Cu trei minute înaintea finalului primei reprize se produce un soi de „copie la indigo” a fazei din min.4, pentru că Dimitrov a centrat din nou inpecabil de pe dreapta, iar Hadnagy a finalizat spectaculos cu o semi-foarfecă din opt metri, 2-1 fiind şi rezultatul stabilit la pauză. Partea a doua a jocului se derulează la fel de alert, cu faze incendiare la ambele porţi, iar în min. 75 Martinus Quenten primeşte o diagonală de la Cabrera, scapă singur cu portarul Bălgrădean şi ridică scorul la 3-1. Şase minute mai târziu urmaşii Craiovei Maxima rămân în zece jucători în urma eliminării lui Zlatinski pentru fault dur asupra lui Cabrera. Pe fondul unei relaxări nepermise, specifică dealtfel fotbalului românesc, oltenii reduc din handicapul scorului în min. 92, dar era prea târziu pentru vreo minune. Scor final 3-2 pentru FC Botoşani într-o partidă în care profesorul Cristian Pustai a rulat următorul lot botoşănean: Iliev – Dimitrov, Cordoş, Plămadă, Acsinte, Vaşvari, Cucu, Quenten (min.88 Roman), Cabrera (min.83 Bordeianu), Batin (min.63 Fulop), Hadnagy. Iar la final de partidă noul tehnician al FC Botoşani a spus: „A fost un meci foarte greu, aşa cum ne aşteaptam. Am întâlnit o echipă care joacă foarte bine în deplasare şi care a primit până la acest meci patru goluri în deplasare. O echipă foarte rapidă, cu jucători cu viteză bună, îndemânare, încredere mare în ei, au reuşit să întoarcă rezultatele în ultimele minute. Chiar şi astăzi am făcut o greşeală în minutele de prelungire, cu un om în plus. Sper să nu se mai repete. S-a terminat bine. Este doar un meci, o victorie. Era timpul. Ne-a dat o gură de oxigen. E cazul să rămânem cu nările în jos pentru că ne aşteaptă meciuri grele. Două jocuri cu Viitorul, o deplasare lungă, cinci zile la Constanţa. O altă echipă foarte bună. Sunt două jocuri în care ne punem şi noi speranţe. Sunt două jocuri, sperăm că vom câştiga măcar unul. A fost un joc frumos şi care a plăcut spectatorilor. Este foarte important să ne îmbunătăţim media de puncte pe meci. Încă suferim la pasele filtrante. Am reuşit cât de cât să ne închidem pe zona centrală însă toate mingile aruncate peste linia de apărare au fost un real pericol. Aici încă mai avem de lucrat. Am reuşit la fazele fixe să stăm în zonă”. Din partea finanţatorilor, simpaticul Valeriu Iftime a declarat: „Aveam o emoţie cumplită. Am jucat matematic. Niciodată nu ne-am apărat atât de mult şi să fim reactivi. Mai întâi trebuie felicitată Craiova. Au fotbal bun şi joacă frumos. Nu s-au mulţumit niciodată cu puţin. Pare că visăm cu ochii deschi. Fotbaliştii care credeam noi că sunt fotbalişti au arătat astăzi. La un moment dat trebuia să plece şi Quenten Martinus şi Attila Hadnagy. Am tras cu dinţii să rămână. I-am scos din jihad pe amândoi. Martinus a făcut poate cel mai bun meci al lui la FC Botoşani. Cabrera se vede că e fotbalist. Dacă mai revine şi Ngadeu, putem emite pretenţii serioase. Putem juca fotbal fără frica de a număra golurile primite. Îmi pare rău că nu ştim cum să aducem oameni la stadion. Poate şi vremea asta, frig, noapte. Am jucat mai pragmatic, cel mai bun meci al nostru acasă. Poate şi cu un pic de şansă. Au fost câteva sclipiri extraordinare. Golul doi al lui Atti, vorba lui Doru Popa, moare Leo când îl vede. Eu cred că Leo e bun de selecţioner şi Cristi e antrenor. Echipa asta, aşa întreagă, nu a fost niciodată. Dacă ştiam că se întâmplă o aşa minune, schimbam mai repede antrenorul. La cum îi caut eu acum, următorul trebuie să fie profesor universitar. Eu am căutat unul chiar cu şcoală adevărată. Când am aflat că Cristi Pustai şi-a dat inclusiv definitivatul la matematică, bă frate, pe ăsta îl iau, poate să nu ştie fotbal deloc. De acum aduc un profesor universitar, unul cu doctorat… , dar după cum sunt pregătiţi ăştia, cred că va sta Cristi vreo 20 de ani la noi. Cu şcoala făcută la Chişinău (n.r. ironică şi amarnică aluzie la Mirel Rădoi de la FCSB), nu se poate. Pentru mine, şcoala de antrenori e o profesională. Nu e o şcoală făcută cu creionul în mână. Facultatea e facultate, dai examene, îţi tremură pantalonii, să faci matematică. L-am testat un pic pe Cristi, chiar ştie integrale… Nu am fost pregătit eu”. Iar vizibil mulţumit Cornel Şfaiţer, preşedintele FC Botoşani, a adăugat: „De la meciul cu Pandurii, unde era Cristi Pustai antrenor, nu am mai văzut un meci aşa spectaculos. Echipa a avut tot ce îi trebuie. Două centrări extraordinare ale lui Dimitrov şi două goluri frumoase ale lui Hadnagy. Am reuşit o victorie mare cu un adversar puternic. Am reuşit performanţa să marcăm Craiovei trei goluri, o echipă care primeşte greu gol. Martinus a renăscut în această seară, atitudine, a făcut faza defensivă. Nu ne-am grăbit şi am făcut o alegere bună. Cristi ştie să pregătească foarte bine jocul, să studieze adversarul. Important este să reuşim victorii”. Una peste alta e bine că FC Botoşani a obţinut în două meciuri patru puncte, ceea ce e un semn evident de revenire şi că “altă făină se macină acum la moara botoşăneană”. Urmează două confruntări importante, dubla cu Viitorul Constanţa pe malul mării: prima, luni 26 octombrie de la ora 20.30 în cadrul etapei a XV a din campionat, iar a doua pe 29 octombrie de la ora 18.00 în optimile Cupei României. (Gabriel BALAŞA)