CSMS Iaşi a defilat în Giuleşti

Written on:March 16, 2014

FC BT-Poli Timisoara copyEtapa a XX a din Seria I a Ligii secunde de fotbal a adus în prim plan derby-ul Rapid Bucureşti – CSMS Iaşi. Peste 8.000 de suporteri de sub Podul Grant s-au adunat în potcoava vişinie în speranţa că echipa lor de suflet va obţine o nouă victorie şi se va distanţa în clasament faţă de urmăritoarea moldavă de la Iaşi. Nu a fost să fie pentru că Rapiduleţul a fost de nerecunoscut iar moldovenii, antrenaţi de „Fiara” – Marius Lăcătuş, au zburdat pe iarba Giuleştilor. Încurajaţi de un singur suporter care a dansat non stop pe timpul partidei, CSMS Iaşi a făcut un meci mare şi a câştigat cu 2-0, graţie golurilor marcate de Pălimaru în min. 45 şi Liviu Mihai în minutul trei al prelungirilor. Pentru această partidă, CSMS Iaşi a început meciul cu următorul „unsprezece”: Caparco, Radovic, O. Mihalache, A. Creţu, Ţigănaşu, Olah, Plămadă, Bosoi, L. Mihai, Herghelegiu, Pălimaru, iar în repriza secundă au mai evoluat Dedu, Onofraş şi Dobre. În celelalte meciuri ale etapei cu nr. 20 scorurile au fost: Farul Constanţa – CSM U Slobozia 1-1, Rapid CFR Suceava – SC Bacău 1-2, Dunărea Galaţi – U Tărlungeni 1-1 şi ACS Berceni – Gloria Buzău 1-1. În clasamentul Seriei I primele trei locuri sunt ocupate de: 1. CSMS Iaşi 37 puncte (golaveraj 33-15), 2. Rapid Bucureşti 35 (27-16), 3. CSM U Slobozia 32 (24-20). Totodată precizăm că în Seria I din Liga 3, în etapa a XVIII, s-au înregistrat următoarele rezultate: Ceahlăul 2 Piatra Neamţ – Kosarom Paşcani 1-1, Petrotub Roman – CSM Moineşti 2-0, Bucovina Rădăuţi – Aerostar Bacău 1-0, Ştiinţa Miroslava – FCM Dorohoi 0-0 şi Sporting Suceava – Cetatea Tg. Neamţ 0-0. Bucovina Pojorâta a stat. În clasamentul acestei serii lider este Ştiinţa Miroslava cu 32 de puncte, golaveraj 26-13, în timp ce pe locul secund se află Petrotub Roman cu 31 puncte, golaveraj 25-14.(Gabriel BALAŞA)