Google

Cine învinge în războiul dintre Guvern şi sistem?

Written on:May 4, 2010
Comments
Add One

Populismul şi aplicarea incorectă a legilor îngroapă România

De ce este mai incapabil Guvernul Boc decât alte Guverne? Pentru că se află acum la conducerea României. În rest, sunt poveşti de presă bune pentru cei care „trăiesc” din telenovele.

Guvernul Boc nu e mai rău ca alte Guverne în schimb îi lipsesc: susţinerea parlamentară solidă, susţinerea civică necesară şi susţinerea celorlalte instituţii ale statului. ~n afara Bisericii, instituţie care, cel puţin mimează că ar susţine Guvernul şi instaurea unei ordini de drept în ţară, Guvernul Boc este singur. La prima vedere. Oamenii de bun simţ din societatea civilă susţin măsurile corecte ale Guvernului, dar nu ies în faţă să-şi anunţe opţiunea. La fel, mulţi lideri sindicali şi majoritatea sindicaliştilor aprobă anumite măsuri de reducere a veniturilor nejustificate pe care le încasează unele slugi politice sau lucrătorii din unele instituţii „favorizate” de regim până acum, dar ies în faţă doar liderii afacerişti şi cumpăraţi de partide. Intelectualii adevăraţi din România (şi-s mulţi) aprobă majoritatea măsurilor adoptate de Guvernul Boc şi sunt pentru o echitate capitalistă (dacă-i putem spune aşa) în care munca şi pregătirea să fie răsplătite la adevărata valoare, dar şi aceştia „stau în băncile lor” pentru că nu suportă minciuna promovată de politicieni. Mediul de afaceri (aici nu intră îmbogăţiţii peste noapte sau îmbogăţiţii regimurilor trecute cum ar fi Voiculescu, Patriciu, Vântu, Becali şi mulţi alţii ca ei) vrea ordine în sistem, vrea birocraţie mai puţină, vrea taxe şi impozite suportabile, adică nişte principii capitaliste în care munca să fie respectată. Ba chiar, n-o să vă vină să credeţi, dar sunt şi unii politicieni care sprijină din convingere Guvernul şi pentru că vor cu adevărat să lase ceva în urma lor nu numai acuzaţii de hoţie şi fariseism. Iată, aşadar, că am găsit şi „prieteni” ai Guvernului Boc, dar aceştia nu au timp să iasă pe sticlele televizoarelor sau nu sunt promovaţi la televizor pentru că nu înjură Guvernul, aşa cum vor Vântu şi Voiculescu.

În momentul de faţă avem o mare dilemă: Guvernul învinge sistemul neocomunist, stalinist, construit, promovat şi susţinut de „capitaliştii” lui Iliescu sau sistemul învinge Executivul?

A mai fost un astfel de război după 1996, când guvernarea CDR a preluat ţara cu datorii imense, de era să ajungă România în incapacitate de plată, iar fostul preşedinte Emil Constantinescu a declarat că a fost învins de sistem. Şi acum sistemul va învinge Guvernul? Dacă da, e grav. România intră în faliment şi poate să dispară ca ţară. Dacă Guvernul învinge sistemul atunci va fi o premieră cu adevărat în societatea românească, iar regimul Iliescu va ieşi ruşinos din scenă.

Recent am auzit o declaraţie a parlamentarului Cristian Diaconescu. Acesta spunea că noul partid, Uniunea Naţională pentru Progresul României (UNPR), va susţine iniţiativele Guvernului dacă sunt în interesul ţării. Până la proba contrarie nu-l putem acuza pe Diaconescu de fariseism. Şi dacă se confirmă declaraţia (vom vedea în viitorul apropiat) atunci am descoperit un politician mai cu picioarele pe pământ, mai puţin mânat de interese proprii.

Ceilalţi, că-s liberali sau pesedişti, merg înainte numai cu minciuni, promiţând, în continuare, pomeni şi înjurând Guvernul, dar fără argumente. Din păcate pentru ei, cei mulţi înţeleg cât de găunoşi sunt şi-i vor sancţiona.

Important este însă cum îşi va asigura Guvernul Boc majoritatea solidă şi cum va reuşi să învingă sistemul. Despre altă variantă e bine să nu vorbim acum… E. Lefter

Leave a Comment