Ceahlăul s-a surpat la Botoşani. Urmează Dealul Copoului?

Written on:April 19, 2015

Grozavu-IvanoviciEtapa a XVII a a adus o nouă victorie pentru FC Botoșani care a reușit să învingă pe teren propriu pe Ceahlăul Piatra Neamț. Disputată sâmbătă 18 aprilie în fața a aproximativ trei mii de spectatori, dintre care vreo zece au format o micuță galerie nemțeană, partida a fost una alertă cu ocazii mai mari cât roata carului, cele mai multe la poarta oaspeților. În min. 8 Attila Hadnagy face mat apărarea Ceahlăului și deschide scorul în urma unui șut plasat în dreapta portarului Calancea. În min. 21 toată suflarea de pe stadion încremenește la imensa ratare a lui Papadiuc care ratează de puțin egalarea. În min. 34 Hadnagy ratează dubla, trimițând mingea cu capul peste poartă, în urma unui corner executat bine de Croitoru. Cu trei minute înaintea finalului primei reprize, Bordeianu își trece în cont o mare ratare și desprinderea pe tabela de scor, 1-0 fiind rezultatul consemnat la pauză. Minutul 50 aduce două ocazii de gol immense pentru echipa botoșăneană dar mingea nu vrea să mai intre în poarta nemțeană. În min. 61 este rândul lui Batin să irosească o altă mare ocazie de gol și să țină pe jar inimile suporterilor, a băncii tehnice și a finanțatorilor. Și vine minutul 82 al descătușării totale când, în urma unei acțiuni prelungite de atac, noul introdus, Petre Ivanovici (în fotografie alături de antrenorul Leo Grozavu), reușește să înscrie pentru 2-0 și să pecetluiască scorul final. Iată formula câștigătoare botoșăneană pe care a contat tehnicianul Leo Grozavu în partida cu Ceahlăul: Curileac, Acsinte, Tincu, Ngadeu, Patache, Croitoru (min. 86 Danci), Vașvari, Bordeianu (min. 46 Roşu), Roussel, Hadnagy, Batin (min. 68 Ivanovici). La finalul meciului, antrenorul botoșăneană a spus: „Am luat trei puncte importante. Am atins bariera celor 40. Era unul din obiectivele pe care doream să-l obţinem cât mai rapid. Acum vreau să obţinem cât ai multe puncte şi să ne clasăm pe un loc cât mai bun. Am întâlnit o echipă bună care nu a refuzat jocul. Ne-am creat mai multe situaţii, păcat că nu am fost mai concentraţi pentru a marca mai multe goluri. Avem a treia victorie în serie, al patrulea meci fără gol primit. Acum îmi doresc să câştigăm meciul cu Iaşi. Va fi un joc al orgoliilor. Noi ne dorim să ne clasăm cât mai sus. În proporţie de 98-99% ne-am asigurt un loc în prima ligă şi pentru următorul sezon”. Iar dinspre casierie finanțatorul Cornel Șfaițer a glăsuit: „Am stat cu mari emoţii până la marcarea celui de-al doilea gol. Simţeam că vom marca, dar am stat alături de Valeriu (n.r finanţatorul Valeriu Iftime) cu mari, mari emoţii. Exact ca la începutul campionatului, am început mult mai greu, după care am avut un parcurs mai bun. Azi am reuşit să facem spectacol. E clar, noi tot timpul am fost preocupaţi de prima jumătate a clasamentului, ştim problemele care sunt, dacă vom fi pe o poziţie care ne permite participarea în cupele europene, vom fi onoraţi şi ar fi o premieră, dar mai e drum lung. L-am remarcat pe portarul Vasile Curileac, aflat la a patra partidă consecutivă fără gol primit, dar şi întreaga defensivă. Îmi doresc o victorie săptămâna viitoare, cu CSMS Iaşi, ca să demonstrăm că suntem cea mai bună echipă din Moldova”. Ca o curiozitate, pentru amatorii de statistici, etapa nr. 27 a adus pentru prima dată în actualul retur golaveraj pozitiv pentru FC Botoșani, 31-30, cu 40 de puncte. Iar trăgând o privire spre clasamentul Ligii I, FC Botoșani este cea mai bună echipă din Moldova pentru că se află pe locul 7, în timp ce CSMS Iași este pe locul 9 cu 34 de puncte, Ceahlăul Piatra Neamț pe locul 16 cu 23 puncte, iar Oțelul Galați este ”lanterna roșie cu doar 15 puncte. În etapa viitoare, cu nr. 28, orarul echipelor moldave este: FC Botoşani – CSMS Iaşi, Ceahlăul Piatra Neamţ – Petrolul Ploieşti şi Oţelul Galaţi – Viitorul Constanţa. (Gabriel BALAŞA)