Campionatul bate la uşă şi încep emoţiile de play off pentru FC Botoşani

Written on:January 23, 2018

Seria meciurilor de pregătire ale FC Botoşani în Antalya a debutat în după amiaza de luni 15 ianuarie când echipa botoşăneană antrenată de Costel Enache a întâlnit pe Baltika Kaliningrad din Liga a II-a Rusia. Partida a început cu o echipă botoşăneană din care au făcut parte jucători cu minute mai puțin jucate în campionat iar ruşii au reuşit să marcheze de două ori în minutele 38 şi 44. În a doua repriză Costel Enache a rulat tot lotul iar jocul botoşănenilor s-a îmbunătăţit.  Dumitraş şi-a trecut în cont o bară, execuţia acestuia anunţând practic golul marcat în primul minut de prelungire al meciului de Olimpiu Moruţan. În jocul contra celor de la Baltika Kaliningrad, Costel Enache a mizat din primul minut pe formula: Pap – Unguruşan, Burcă, Tincu, Acsinte, Cucu, Rodriguez, M. Roman, Piftor, Chitoşcă, Axente. Iar miercuri 17 ianuarie FC Botoșani a disputat în Antalya cea de-a doua partidă din perioada de pregătire contra bulgarilor de la PFK Ludogoreţ Razgrad. Elevii lui Costel Enache au fost învinși cu scorul de 2-0 prin golul lui Claudiu Keşeru din primele minute de joc după o greșeală a apărării botoșănene și Natanael din ultimul minut al partidei cu un șut din afara careului. Tehnicianul Costel Enache a trimis în teren următorii jucători în prima repriză: Cobrea – Dumitraş, Plămadă, Burcă, Muşat, Oaidă, Achim, Axente, Chitoşcă, Golofca, Golubovic iar în repriza secundă au evoluat: Pap – Unguruşan, Miron, Burcă, Acsinte, Tincu, Cucu, M.Roman, Moruţan (min.70 Piftor), Rodriguez (min.80 L.Fulop), Golubovic (min.57 Ciaccheri). În al treilea meci de pregătire pe pământ turcesc, jucat în după amiaza de joi 18 ianuarie, FC Botoşani a jucat contra ruşilor de prima ligă de la FK Tosno. Partida s-a terminat la egalitate, 2-2, iar golurile botoşănenilor au fost marcate de Axente în minutul 21 și Dumitraș în minutul 76, în timp ce reuşitele ruşilor s-au produs în minutele 35 și 52. Pentru acest meci, antrenorul Costel Enache a rulat următorul lot: Pap – Acsinte, Plămadă, Burcă, Unngurușan, Tincu, Cucu, Golofca, Moruțan, M.Roman, Axente, Brânză, Muşat, Tincu, Plămadă, Dumitraş, Oaidă, Achim, Rodriguez, Moruţan, Piftor, Ciaccheri, Golubovic. Ultima partidă de pregătire a FC Botoşani în Antalya s-a disputat luni 22 ianuarie contra unei alte echipe ruseşti, Arka Gdynia, meci jucat după închiderea ediţiei ziarului. Reamintim că FC Botoşani va debuta în primul meci oficial din 2018 în cadrul etapei a XXIII a contra celor de la Juventus Bucureşti, meci ce se va juca pe Municipalul botoşănean duminică 4 februarie de la ora 18.00. (Gabriel BALAŞA)