Cadou generos de Crăciun pentru suporterii botoşăneni

Written on:December 19, 2015

fc bt jucator netSpectacol total s-a produs în seara zilei de 18 decembrie pe Municipalul botoşănean. În debutul etapei a XXIII-a, FC Botoşani, cu profesorul Cristi Pustai la catedră, a obţinut cea mai categorică victorie de când joacă în Liga I. Aflată într-o formă de zile mari, echipa botoşăneană a umilit cu 5-1 pe Concordia Chiajna într-un meci al cărui film poate fi predat oricând la o şcoală de fotbal. Mai mult, „renăscând ca Pasărea Phoenix din propria-i cenuşă”, FC Botoşani a obţinut al patrulea succes consecutiv din actuala ediţie de campionat, după victoriile asupra echipelor Petrolul Ploieşti, Pandurii Tg. Jiu şi CFR Cluj. Dar iată superbul film al partidei. În min. 13 se produce un „deja vu” pentru suporterii botoşăneni: Quenten execută un corner, îi aşează mingea pe cap lui Michael Ngadeu care se înalţă magistral peste apărarea oaspete şi deschide scorul. După care vine min. 21 când FC Botoşani obţine o lovitură liberă la peste 30 de metri de poarta nefericitului Matache. Lovitura este executată impecabil de Gabriel Vaşvari care pocneşte mingea pentru 2-0. Scorul la pauză, 3-0 pentru FC Botoşani, avea să fie stabilit de ghiduşul Martinus Quenten care, în min. 30, reia în poartă mingea, în urma unei faze prelungite de atac botoşănean.

Prima parte a reprizei secunde nu prea mai are spectacol, FC Botoşani jucând confuz la adăpostul magnificului 3-0, în timp ce Concordia Chiajna s-a zbătut sub semnul unei neputinţe totale. Iar pentru că spectatorii se cam plictiseau în tribune, iar Crăciunul bătea la uşă, FC Botoşani a decis trezirea. În min. 75 Hadnagy presează la poarta oaspeţilor iar Quenten îşi trece în cont „dubla” ridicând scorul la 4-0. Zece minute mai târziu Concordia realizează golul de onoare prin reuşita lui Cristescu care reia mingea în poartă de la vreo trei metri, dintre Ngadeu şi Miron, visători probabil la… steaua Crăciunului. „Bomboana pe coliva Concordiei” a fost aşezată în prelungirile meciului când Petre Ivanovici a pecetluit scorul final, 5-1 pentru FC Botoşani, în urma unei pase excelente primită de la Quenten, după care Ivanovici l-a driblat şi pe portarul Matache şi a marcat în poarta goală. Iată şi „crăciuneii roș alb albaștri” botoşăneni care i-a făcut fericiţi pe cei peste 3.000 de suporteri din tribune: Pleşca – Dimitrov, Ngadeu, Miron, Acsinte, Bordeianu (min. 69 Ivanovici), Vaşvari, Quenten, Cabrera, Fulop (min. 53 Cucu) – Hadnagy (min. 79 Patache). „A fost un meci important pentru că am jucat cu o contracandidată cu care ne vom întâlni de două ori în play-out. Era important să-i păstrăm la o distanţă cât mai mare. A fost un meci câştigat cu ajutorul fazelor fixe. Am pus la punct problemele din defensivă şi acum am reuşit să şi înscriem. În momentul în care ai un parcurs bun, apar şi recordurile. Acum e nevoie de odihnă pentru că ne aşteaptă o perioadă grea. O să aducem trei-patru jucători. Sperăm să vină cu plus. Dacă reuşim să îmbunătăţim lotul şi dacă suntem serioşi, cred că vom avea un cuvânt serios în play-out”, a spus Cristi Pustai la finalul partidei. Iar din tabăra finanțatorilor, vizibil mulțumit de istorica victorie, Valeriu Iftime a spus: „Până la urmă e cel mai spectaculos meci al nostru. Ne-am gândit ce ne-a lipsit, ne-a lipsit Mişu (n.r. Michael Ngadeu), care a dat un gol şi un assist. Şi a doua chestiune interesantă: a înviat Martinus, două goluri şi două pase de gol. Nu mai sunt supărat pe el, îl iau acasă. Parcă îmi pare rău că nu vine Astra, să o ostoim puţin. Să jucăm şi noaptea şi dimineaţa, după patru meciuri consecutive, la ce viteză au acum, nărăvaşi”. Una peste alta, în urma acestei victorii, FC Botoșani a urcat pe locul 9 al clasamentului, cu 26 de puncte, golaveraj 30-32. În rest să auzim numai de bine și Crăciun fericit dragi fotbaliști și conducere a FC Botoșani! (Gabriel BALAȘA)