Bucovina 2 Pojorâta Ciocăneşti are şansa de a promova în liga a treia

Written on:June 22, 2015

Atletico Vaslui a promovat la „masa verde” în Liga a treia.

meci Dorohoi-Pojorita netSâmbătă 20 iunie s-au disputat partidele tur ale barajului pentru promovarea în eşalonul trei al fotbalului românesc, etapă la care au participat echipele campioane de judeţ. Pa stadionul municipal din Dorohoi, în faţa a peste 400 de spectatori, s-au confruntat Inter Dorohoi şi Bucovina 2 Pojorâta Ciocăneşti. Iată şi formaţiile rulate pe parcursul celor 90 de minute de joc, plus patru minute de prelungiri. Inter Dorohoi: Satco, Chiorescu, Aghiorghiesei, Lungu, Timofti (min.28 Noroc), Antonescu (min.66 Mamară), Mihai A., Costaş (min.72 Posteucă), Mandache, Negruţ şi Moisa (min.84 Jităreanu). Bucovina 2 Pojorâta Ciocăneşti: Puianu, Tivodat, Răzlog, Iuga, Vârlan (min.88 Gherine), Piticari (min.74 Balan), Irimia, Ilie, Ivan, Lazăr şi Cuciureanu. Din start trebuie spus că partida a fost slabă din punct de vedere fotbalistic, primele 20 de minute desfăşurându-se anemic, fără ocazii la ambele porţi. În min. 24 apare primul cartonaş galben, acesta fiindu-i acordat bucovineanului Cuciureanu pentru fault. În min. 39, la o intrare exagerat de dură, bucovineanul Ilie vede din prima cartonaşul roşu şi oaspeţii rămân în zece jucători, prilej de bucurie pentru Inter Dorohoi. Durităţile se înmulţesc şi, cu două minute înainte de finalul primei reprize, este rândul dorohoianului Lungu să primească un „galben”. Aşadar 0-0 la pauză iar spectatorii continuă să spere că vor vedea goluri în repriza secundă. Nu a fost să fie pentru că în minutul 55 gazdele ratează exasperant iar cinci minute mai târziu portarul oaspeţilor intervine salvator la un alt atac dorohoian. Iar în minutul 87 Antonescu de la gazde primeşte cartonaşul roşu pentru un fault deosebit de violent la un jucător oaspete. Scor final 0-0 şi Bucovina 2 Pojorâta Cicocăneşti porneşte cu prima şansă în partida retur ce se va disputa pe stadionul din Vatra Dornei pe 27 iunie de la ora 17.30. De remarcat marea dezamăgire a lui Gheorghi Rotaru, finanţatorul echipei dorohoiene, care a părăsit val vârtej incinta stadionului după terminarea meciului. Una peste alta trebuie spus că meciul a demonstrat ignoranţa şi lipsa de valoare cu care Inter Dorohoi a tratat acest meci. Asta e domnule Rotaru, fotbalul e ştiinţă!, nu încropeală de doi bani… Într-o altă partidă tur de baraj, disputată în zona Moldovei, Speranţa Răuceşti (jud. Neamţ) a învins cu 2-1 la Unirea Mirceşti (jud. Iaşi). Iar rezultatul meciului SC 2 Bacău – Atletico Vaslui a fost omologat cu 3-0 în favoarea vasluienilor din cauza unor datorii neachitate ale băcăuanilor către FRF. Altfel spus, Atletico Vaslui a fost promovată automat în Liga a treia. (Gabriel BALAŞA)