ASA Tg. Mureş – FC Botoşani 0-2 şi ardelenii vor juca la matineele de Liga a doua

Written on:May 16, 2017

În cadrul etapei a X a FC Botoşani s-a deplasat luni după amiază la ASA Tg. Mureş pentru a juca contra unei formaţii deja retrogradate în Liga a doua. Mai puţin de 500 de spectatori au fost prezenţi pe stadionul ardelean pentru a asista la „cântecul de lebădă” al favoriţilor. După primele zece minute fără nici un şut spre poartă, gazdele reuşesc să introducă mingea în poarta botoşăneană însă centralul Sebastian Colţescu anulează corect golul pentru poziţie de offside. În min.17 se produce primul corner al partidei, lovitura aparţinând botoşănenilor care nu reuşesc nimic. Un minut mai târziu, arbitrul asistent Sebastian Gheorghe din Suceava îşi trece în cont a doua greşeală personală şi îl opreşte pe Roman dintr-un offside imaginar după ce, cu vreo trei minute înainte, semnalizase greşit offside şi la botoşăneanul Popovici. În min.24 Golofca îşi bate joc de fotbal şi de el însuşi şi ratează incredibil din şase metri. Trei minute mai târziu, acelaşi Golofca îşi mai spală din păcate şi îi pasează excelent lui Mihai Roman (foto) care deschide scorul. În min.38 acelaşi Mihai Roman pătrunde impetuos în careul gazdelor, driblează un fundaş şi şutează fără speranţe pentru portarul Papp stabilind şi scorul la pauză, ASA Tg. Mureş – FC Botoşani 0-2. În min 44 centralul Colţescu arată primul cartonaş galben al meciului lui Gorobsov de la gazde, iar un minut mai târziu „galbenul” este văzut şi de Unguruşan de la oaspeţi. În partea a doua a jocului, indiscutabil, eroul meciului a fost portarul gazdelor Papp care a apărat tot ce se putea în urma şuturilor trase de Golofca, Kuku, Roman, Popovici, jucători care pur şi simplu au ratat exasperant ocazii clare de gol. Abia prin min.85 se face remarcat şi portarul Cobrea de la oaspeţi care reţine o minge grea expediată de gazde care au dominat finalul de partidă. Pentru cele patru minute de prelungiri Golofca îi lasă locul tânărului Moruţan, după ce, în timpul regulamentar de joc, Kuku şi Roman au fost înlocuiţi de Hergheligiu şi L. Fulop. Scor final 2-0 pentru FC Botoşani. Din etapa a X a s-au mai disputat partidele Gaz Metan Mediaş – FC Voluntari 4-1 şi Poli Timişoara – Poli Iaşi 1-1. Cu precizarea că meciul Pandurii Tg. Jiu – Concordia Chiajna s-a jucat luni seara, după închiderea ediţiei, iată clasamentul play out după zece etape: 1. Poli Iaşi 35 puncte (golaveraj 12-3), 2. Gaz Metan Mediaş 34 (12-8), 3. FC Botoşani 30 (12-7), 4. FC Voluntari 30 (13-14), 5. Poli Timişoara 23 (11-10), 6. Concordia Chiajna 23 (9-11), 7. Pandurii Tg. Jiu 17 (6-14), 8. ASA Tg. Mureş 13 (3-11). În etapa viitoare, cu nr.11, echipele din Moldova vor juca după următorul program: vineri 19 mai, ora 20.30, Poli Iaşi – Gaz Metan Mediaş şi sâmbătă 20 mai, ora 18.00, FC Voluntari – FC Botoşani. (Gabriel BALAŞA)