În ziua de 08 msrtie, poliţiştii Biroului de Investigare a Fraudelor Bârlad, cu ocazia exercitării atribuţiilor de serviciu, l-au identificat în trafic pe B. Titi, de 27 ani, din municipiul Buzău, care transporta cu o autoutilitară cantitatea de aproximativ 460 kg deşeuri neferoase (aluminiu, cupru, inox), în valoare de aproximativ 1500 lei. Pentru bunurile transportate tânărul nu a putut prezenta documente legale de provenienţă. B.Titi a afirmat că intenţiona să comercializeze deşeurile pe raza municipiului Buzău.
Împotriva lui B. Titi a fost luată măsura sancţionării contravenţionale în conformitate cu prevederile Legii 12/1990, iar deşeurile neferoase au fost ridicate în vederea confiscării.
În conformitate cu prevederile Legii 12/1990 privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi comerciale ilicite, efectuarea de acte sau fapte de comerţ cu bunuri a căror provenienţă nu este dovedită, în condiţiile legii, constituie activităţi comerciale ilicite şi atrag răspunderea contravenţională sau penală. Amenda prevăzută de lege este de la 1.000 lei la 1.500 lei.
Mărfurile sau produsele care au servit la săvârşirea vreuneia dintre faptele de naturo contravenţională, dacă sunt ale contravenientului sau ale operatorului economic, precum şi sumele de bani şi lucrurile dobândite prin săvârşirea contravenţiei se confiscă şi se valorifică în condiţiile legii, contravaloarea lor făcându-se venit la bugetul administraţiei publice centrale.
Reamintim faptul că documentele de provenienţă trebuie să însoţească mărfurile, indiferent de locul în care acestea se află, pe timpul transportului, al depozitării sau al comercializării. Prin documente de provenienţă se înţelege, după caz, factura fiscală, factura, avizul de însoţire a mărfii, documentele vamale, factura externă sau orice alte documente stabilite prin lege.



























Add One